Elektronik spor ile uğraşan bireylerin rekreasyonel etkinliklere katılımının yalnızlık düzeyleri üzerine etkisi
The effect of participation of recreational activities of individuals engaged with electronic sports on loneliness levels
- Tez No: 709514
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURGÜL TEZCAN KARDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, elektronik spor ile uğraşan bireylerin rekreasyonel etkinliklere katılımının yalnızlık düzeyleri üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada nicel yöntem kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak ise araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu, Kulaksızoğlu ve ark. (2003) tarafından geçerlilik güvenirlik çalışması yapılan Rekreasyon Katılım Ölçeği ve Russell, Peplau ve Cutrona, (1980) tarafından geliştirilen ve Demir (1989) tarafından geçerlilik ve güvenirlik çalışması yapılan“Ucla Yalnızlık Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmaya Sakarya ilinin Hendek ilçesinde 2019-2020 eğitim-öğretim yılında eğitim alan 702 lise öğrencisi gönüllü olarak katılım sağlamıştır. Elde edilen verilerin analizi SPSS 25.0 programı kullanılarak yapılmış olup sonuçlar normal dağılım gösterdiği için parametrik testlerden T ve Anova Testleri kullanılmıştır. Ayrıca verilerin analizi için korelasyon ve tanımlayıcı istatistik (sayı, yüzde, frekans, ortalama, standart sapma) de kullanılmıştır. Çalışmada ölçekler ile elde edilen sonuçlara göre rekreasyon katılım ölçeği ile yalnızlık ölçeği arasında anlamlı ve pozitif yönde bir ilişkiye rastlandığı görülmüştür. Bireyler için ise elektronik spor yalnızlıktan kaçış ve rekratif etkinlik olarak önemli olmadığı yalnızca elektronik spor hakkında bilgi edinmek için önemli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the effect of the participation of individuals engaged in electronic sports in recreational activities on their loneliness levels. Quantitative method was used in the study. Personal information form developed by the researcher, the Recreation Participation Scale, of which the validity and reliability study was conducted by Kulaksızoğlu et al. (2003), and the Loneliness Scale, which was developed by Russell, Peplau, and Cutrona, (1980) and whose validity and reliability studies were conducted by Demir (1989), were used as data collection tools. 702 high school students voluntarily participated in the study in the Hendek district of Sakarya province in the 2019-2020 academic year. The analysis of the obtained data was made using the SPSS 25.0 program, and since the results showed normal distribution, T and Anova Tests from parametric tests were used. In addition, correlation and descriptive statistics (number, percentage, frequency, mean, standard deviation) were also used for data analysis. According to the results obtained with the scales in the study, it was seen that there was a significant and positive relationship between the recreation participation scale and the loneliness scale. For individuals, it was concluded that electronic sports is not important as an escape from loneliness and as a recreational activity, but only for obtaining information about electronic sports.