İntihar girişimi ile kişilik özellikleri ve serum kolesterol düzeyinin ilişkisi
  1. Tez No: 70956
  2. Yazar: DİLEK ŞAHİNOĞLU (GİDİŞ)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZMİYE KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Bu çalışma, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalında Ocak 1996- Aralıkl997 yıllarında yapıldı. İntihar girişiminde bulunan olguların sosyodemografik ve kişilik özelliklerinin tespit edilmesi, intihar girişimleri ile serum kolesterol düzeyi arasında ki ilişkinin araştırılması amaçlandı. Çalışma acil servisine intihar girişimi nedeniyle başvuran yada bu nedenle reanimasyon servisinde tedavi gören 50 olgu üzerinde yapıldı. Sonuçlar ki kare, t testi, Mann- Whitney U testi ve Kruskal-Wallis tek yönlü ANOVA testi analizi ile SPSS for windows 6.0 istatistik programında değerlendirildi. Olguların %56'sı kadın, %44'ü erkek olduğu, yaş ortalamalarının 22.54 ± 7.43 bulundu. Olguların %92' sinin ilaç yada kimyevi madde kullanarak intihar girişiminde bulunduğu, en önemli intihar girişim nedeninin aile geçimsizliği olduğu bulundu. Kişilik bozukluğu tanısı alanlarda birden fazla intihar girişimde bulunma istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0.05) Serum kolesterol düzeyi ile HKE alt sklalarından AE, NE, SN arasında pozitif korelasyon bulunurken (p>0.05), serum trigliserit düzeyi arasında ilişki bulunmadı. 49
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was done at Selçuk University;' School of Medicine, Department of Psychiatry between the dates of January 1996 and December 1997. It was aimed to investigate the relation between suicide attempt and plasma cholesterol level, to determine personal and sociodemographic characteristics. 50 case who applied to emergency service because of suicide attempt or who were taking treatment in reanimation service because of the same reason were taking treatment in the study. Results are examined by using x test, t test, Mann-Whitney u test, Kruskal-Wallis single side ANOVA test in SPSS Windows 6.0 statistics pogramme. % 56 of the case were female and % 44 of it were male. The average age of them was found as 22.54+7.43. %92 of the case were found to attempt suicide by using medicine or chemical substances, the most important reason of suicide attempt was found as family quarrels. In the case of behavioral disorder, suicide attempt more than once was found statistically significant (p0505) it wasn't found relation between it and plasma trigliseride level. 50