Thomas Aquinas düşüncesinde ruh ve ölümsüzlük
The soul and immortality in Thomas Aquinas' thought
  1. Tez No: 709560
  2. Yazar: BEYZA ZEYNEP KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAİT REÇBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Tez, Thomas Aquinas'ın ruh ve ölümsüzlük anlayışının analiz ve değerlendirmelerini içeren giriş, üç bölüm ve sonuç kısımlarını kapsayan bir çalışmadır. Giriş bölümünde Thomas Aquinas'a kadar olan ruh ve ölümsüzlük anlayışının tarihsel gelişimi, Aquinas'ın içine doğduğu dönemin özellikleri ve insan anlayışının farklı tasavvurlarının ölüm sonrası hayata etkisinden bahsedilmiştir. Birinci bölümde Aquinas'ın Aristoteles temelinde kurulan düşünce sistemindeki ruhun tanımı ve bu tanımıyla düalist olup olmadığı, ruhun hangi türlerinin olduğu ve nasıl var oluşa geldiği incelenmiştir. İkinci bölümde ruhun ölümsüzlüğüne sebep olan akılsallığı anlattıktan sonra, döneminin İbn Rüşdçülerine akıllar konusunda yaptığı itiraz ve dirilişe kadar ki olan ara yerde ruhun sürekliliği ve bireyselliği ele alınmıştır. Üçüncü bölümde diriliş olgusunun sebepleri ve nasıllığı üzerinde durulmuştur. Sonuç kısmında ise genel olarak Aquinas'ın ruh ve ölümsüzlük görüşü değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis is a study that includes the analysis and evaluations of Thomas Aquinas's understanding of the soul and immortality, consisting of introduction, three chapters and conclusion parts. In the introduction, the historical development of the understanding of the soul and immortality until Thomas Aquinas, the characteristics of the term in which Aquinas was born and the effects of different conceptions of human understanding on the life after death are mentioned. In the first chapter, the definition of the soul in the Aquinas's thought system established on the basis of Aristotle and whether it is a dualist with this definition and which types of the soul and how it came into existence are examined. In the second chapter, after explaining the rationality that caused the immortality of the soul, the objection he made to the Averroists of his time regarding the minds, the continuity and individuality of the soul in the intermediate place until the resurrection are discussed. In the third chapter, the reasons and how the resurrection phenomenon is emphasized. In the conclusion part, the soul and immortality view of Aquinas was generally evaluated.