Duygudurum bozukluklarında intihar davranışının dürtüsellik ve kalp hızı değişkenliği ile ilişkisinin incelenmesi
Relationship of suicidal behavior with impulsivity and HEART rate variability in mood disorders
- Tez No: 709591
- Danışmanlar: PROF. DR. VEHBİ ALP ÜÇOK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaçlar: İntihar, dünya çapında önlenebilir ölüm nedenleri arasında başta gelmektedir. Her ne kadar intihar davranışı için birçok risk faktörü tanımlanmış olsa da intihar davranışını öngörebilmek halen mümkün değildir. Yapılan çalışmalarda dürtüsellik ve yanıt inhibisyonu gibi özelliklerin intihar davranışı ile ilişkili olduğu öne sürülmüştür. Kalp hızı değişkenliği (KHD) de prefrontal korteksin inhibe edici etkilerinin bir göstergesi olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmada intihar davranışında dürtüsellik ve KHD'nin arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntem: Araştırmaya intihar riski nedeniyle yatarak tedavi gören toplam 30 duygudurum bozukluğu hastası dahil edildi. Katılımcılar son 15 gün içerisindeki sadece intihar düşüncesi (İD) veya intihar girişimi (İG) olup olmamasına göre iki gruba ayrıldı. Yanıt inhibisyonunu ölçmek için Yap-Yapma testi uygulandı. Katılımcıların dinlenim durumunda, test sırasında ve test sonrasında KHD ölçümleri alındı. Yap-Yapma testi sonuçları ve KHD'nin zaman ve frekans bağımlı ölçüm parametreleri İD ve İG grupları arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Gruplar sosyodemografik özellikler bakımından benzerdi, ancak İG grubunun yaş ortalaması daha düşüktü. Gruplar depresyon şiddeti, kaygı düzeyleri, çocukluk çağı travmaları, dürtüsellik ve saldırganlık puanları açısında farklılık göstermiyordu. İki grup arasında Yap-Yapma testi sonuçları için fark yoktu. Benzer şekilde gruplar arasında dinlenim HF-KHD, HF-KHD reaktivitesi veya ölçülen diğer KHD parametreleri açısından farklılık bulunmadı. Ek analizlerde İD grubundakilerin LF/HF ölçümlerinin test durumuna göre farklılık gösterdiği bulundu, bu farklılık İG grubunda yoktu. Sonuçlar: Duygudurum bozukluklarında sadece intihar düşüncesi olanlar ve yakın zamanlı intihar girişimi olanlar arasında KHD ölçümlerinin gerek dinlenim durumunda gerek yanıt inhibisyonu görevi esnasında farklılık göstermediği saptanmıştır. Bununla birlikte, bulgularımız yakın zamanda intihar girişiminde bulunanlarda yanıt inhibisyonu görevinde sempatovagal yanıtın körelmiş olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Objectives: Suicide is one of the leading preventable causes of death worldwide. Although many risk factors for suicidal behavior have been identified, it is still not possible to predict suicidal behavior. Studies have suggested that features such as impulsivity and response inhibition are associated with suicidal behavior. Heart rate variability (HRV) is considered an indicator of the inhibitory effects of the prefrontal cortex. We aimed to examine the relationship between impulsivity and HRV in suicidal behavior. Patients and Methods: A total of 30 patients with mood disorders who were hospitalized because of suicide risk were included in the study. Participants were divided into two groups according to whether they had only suicidal ideation (SI) or suicide attempt (SA) in the last 15 days. Go-NoGo test was used to measure response inhibition. HRV of the participants were measured at rest, during, and after the test. Go-NoGo test results and time- and frequency-domain measures of HRV were compared between SI and SA groups. Results: The groups were similar in terms of sociodemographic characteristics, but the mean age of the SA group was lower. The groups did not differ in severity of depression, anxiety levels, childhood traumas, impulsivity, and aggression scores. Results of the Go-NoGo test were not different between the two groups. Similarly, no difference was found between the groups in terms of resting HF-HRV, HF-HRV reactivity, or other measured HRV parameters. In additional analyzes, the LF/HF measurements differed according to the test status in the SI group, this variability was not found in the SA group. Conclusions: HRV measures did not differ between those with only suicidal ideation and those with a recent suicide attempt in patients with current mood disorders, either at rest or during the response inhibition task. However, sympathovagal response might be blunted in the response inhibition task in those who have recently attempted suicide.