Acil servise başvuran künt travma hastalarında uygulanan müdahaleleri ve sonuçları tahmin etmede şok indekslerinin kullanımı
The use of shock indices in predicting interventions and outcomes in blunt trauma patients admitted to the emergency department
  1. Tez No: 709592
  2. Yazar: OZAN UTKU DEVECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATAMAN KÖSE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Travma hastalarının klinik durumlarının erken saptanması ve önlemler alınması gerekmektedir. Çalışmamızda şok indekslerinin hastalardaki kan transfüzyonu ihtiyacı, cerrahi uygulama, hastane sonlanımı ve yaralanma şiddetini öngörmede ne kadar etkili olduğu araştırılmıştır. Bu çalışmaya Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi'ne 01.12.2018 ile 01.12.2019 tarihleri arasında künt travma ile başvuran ve travmaya bağlı herhangi tanı ile hastaneye yatırılmış olan 18 yaş üstü toplam 267 hasta üzerinden gerçekleştirildi. Hastaların verileri hastane bilgi yönetim sistemi üzerinden retrospektif olarak alındı.
Özet (Çeviri)
The early detection of the clinical conditions on trauma patients is crucial to take necessary precautions. The effectiveness of shock indices in predicting the need for blood transfusion, surgical practice, hospital termination, and injury severity in patients was investigated in our study. This study was conducted on a total of 267 patients over the age of 18 who had been admitted to the Mersin University Faculty of Medicine Hospital's Emergency Department with blunt trauma between December 1, 2018 and January 1, 2019, and were hospitalized with any trauma-related diagnosis. Patients' data were collected retrospectively using the hospital information management system.