İnhalasyon tedavisi uygulanan 1-3 yaş çocuklarda terapötik oyunun çocuğun tedaviye uyumuna ve ebeveynin kaygı durumuna etkisi
The effect of therapeutic game on the child's therapy compliance and the parent's anxiety in children aged 1-3 years WHO are treated wi̇th i̇nhalati̇on therapy
  1. Tez No: 709613
  2. Yazar: NAİLE ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİME ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
İnhalasyon tedavisi alan 1-3 yaş arası çocuklar tedaviye uyumda sorunlar yaşabilmekte ve ebeveynleri kaygı duyabilmektedir. Çalışmamız inhalasyon tedavisi uygulanan 1-3 yaş çocuklarda terapötik oyunun çocuğun tedaviye uyumuna ve ebeveynin kaygı durumuna etkisini incelemek amacıyla yapılan yarı deneysel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini inhalasyon tedavisi uygulanan 1-3 yaş arası çocuklar ve ebeveynleri (kontrol n: 15, girişim n: 15) oluşturmuştur. Araştırmada, Tanımlayıcı Bilgi Formu, Vital Bulgular Formu, Huzursuzluk Öz Değerlendirme Formu, Durumluk Kaygı Envanteri, 1-3 Yaş Çocuklarda Maske Uyum Değerlendirme Formu kullanılmıştır. Girişim grubuna araştırmacılar tarafından belirlenen terapötik oyun yöntemi kullanılmış, kontrol grubuna ile hastanedeki rutin hemşirelik bakımı uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesi“Independent Sample-t”test (t-tablo değeri),“Paired Sample”test (t-tablo değeri),“Mann-Whitney U”test (Z-tablo değeri),“Wilcoxon”test (t-tablo değeri) ile yapılmıştır. Girişim ve kontrol grubunda bulunan çocukların yaş ve tanıları açısından, ebeveynlerin sosyodemografik özellikleri açısından fark olmadığı saptanmıştır (p>0,05). Kontrol grubundaki çocuklarda taşikardi ve takipne görülme oranının girişim grubuna göre yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Children aged 1-3 years who receive inhalation therapy may have problems in compliance with treatment and their parents may be worried. This study is a semi experimental study carried out to examine the effect of therapeutic play on the child's adherence to treatment and the parent's anxiety state in 1-3 years old children who are treated with inhalation therapy. The sample of the study consisted of children aged 1-3 years who received inhalation therapy and their parents (control n: 15, intervention n: 15). In the research, Descriptive Information Form, Vital Signs Form, Restlessness Self-Assessment Form, State Anxiety Inventory, Mask Compliance Evaluation Form for 1-3 Years-Old Children were used. The therapeutic game method determined by the researchers was used for the intervention group, and the routine nursing care in the hospital was applied to the control group. The data were evaluated by“Independent Sample-t”test (t-table value),“ Paired Sample”test (t-table value),“ Mann-Whitney U”test (Z-table value),“Wilcoxon”test (t-table value). It was found that there was no difference in terms of the ages and diagnosis of the children in the intervention and control groups, and in terms of the sociodemographic characteristics of the parents (p>0.05). It was found that the rate of tachycardia and tachypnea in children in the control group was higher than in the intervention group.