Akut romatizmal ateş etyopatogenezinde serbest radikallerin rolü
  1. Tez No: 70964
  2. Yazar: M. EMRE ATABEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT ORAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
7. ÖZET Bu çalışmada çocukluk çağında Akut Romatizmal Ateş (ARA) etyopatogenezinde serbest oksijen radikallerinin rolü ve klinik bulgularla ilişkileri araştırılmıştır. Bu çalışmayı Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Kardioloji Ünitesinde 1996 ile 1997 yıllan arasında yaptık. 5 ile 15 yaşlarında 23 hasta ve 25 sağlam çocuk araştırmaya dahil edildi. Hastaların 17'sinde kardit gözlendi. ROM düzeyleri tanımında ve daha sonra da periyodik olarak belirlendi. Serbest oksijen radikalleri ve ürünleri dROM kiti (d-ROMs test, Diacron s.r.I. Diagnostics Division, Via Zircone n.8-58100 Grosseto-İtaly) kullanılarak ve kolorimetrik olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY In this study the role of oxygen free radicals in the etiopathogenesis of Acute Rheumatic Fever (ARF) in childhood and its relationship between the clinical findings were investigated. We conducted this study in the Department of Pediatric Cardiology in Selçuk University, Faculty of Medicine, from 1996 to 1997. Twenty three patients with an age range of 5 to 15 years and 25 healthy children were included. Carditis was observed in 17 of the patients. The ROM levels were determined at the time of diagnosis and periodically after than. Oxygen free radicals and its products were measured colorimetrically using dROM's kit (d-ROMs test, Diacron s.r.I. Diagnostics Division, Via Zircone n.8-58100 Grosseto-İtaly). The plasma ROM level at the time of diagnosis compared to that of control group was found statistically significant (PO.05). We observed a progressive decrease in plasma ROM levels at days 15, 30 and 90. The patients with carditis didn't have statistically different plasma ROM levels compared to the patients without carditis. The plasma ROM level at day 90 was still higher, though unsignificant, than that of the control group. In this study, we conclude that the oxygen free radicals may play an important role in the etiopathogenesis of ARF. 55