Penetran göğüs travmalarına bağlı ölümler
  1. Tez No: 70966
  2. Yazar: ŞERAFETTİN DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İ. GÜRSEL GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Bu çalışmada 1 ocak 1994- 31 aralık 1995 yılları arasında 2 yıllık zaman aralığında otopsisi yapılmış, ölümü PGT olan 604 olgu ve I ocak 1994-31 aralık 1996 yılları arasında 3 yıllık bir zaman diliminde PGT tanısıyla hastaneye getirilen tedavi sonrası yaşamlarını sürdüren 60 olgu geriye dönük olarak değerlendirildi. PGT'larına bağlı ölümler tüm adli otopsilerin %13.6 oluşturmakta idi. Her iki cinste de genç erişkin yaş grubunda (20-40 yaşları) belirgin olarak daha sık görüldü. Olgularda sıcak aylarda önemli bir artış olduğu tespit edildi. Ölüm yeri belirtilen 133 olgudan 75'i (%56.4) olay yerinde ölü bulunan olgulardır. Penetran göğüs travması sonucu ölen vakalar arasında en sık rastlanan ölüm nedeni kanamalar olarak tespit edildi. Gerek ölenlerde gerekse yaşamlarını sürdürenlerde olayda en sık KDA'ler kullanılmış olup, orijine bakıldığında, ölenlerin %89.7'si cinayet iken, yaşayanların %95'ini kasten yaralama olguları oluşturmakta idi. KDA'lerle işlenmiş cinayetlerde %58.8 oranla savunma yarası bulundu. Olguların %19.3'inde alkol tespit edilmiştir. Yaralanma %40. 1 olguda sadece göğüs bölgesinde iken, %17.7 olguda göğüs+ekstremite yaralanması saptandı. Göğüs bölgesinde tespit edilen yaraların "/oöS^'u tek yara olup, yaralar %39.7 oranla göğsün sol tarafında bulunmakta idi. En sık yaralanan göğüs içi organ akciğer, en çok yaralanan batın içi ve retroperitoneal organlar sırasıyla karaciğer ve böbrek olarak tespit edildi. Toraks içerisinde en çok yaralanan büyük damar arkus aorta ve çıkan dalları iken, kalp yaralanmalarında sol ventrikül yaralanması daha fazla olduğu saptandı. Olguları %80.0'de atış mesafesi tayini için elbiselerin tetkiki gerekli görüldüğü saptandı. PGT'da ek ölüm nedeni olarak en çok %1.9 oranla asfıksi bulundu. Yaşayan olgularda ortalama hastanede yatış süresi 5.9 gün bulundu. Yaşayan olguların %88.4'ü konservatif yöntemlerle tedavi edildiği saptandı. Elde edilen sonuçlar literatür bilgileri ışığında değerlendirildi. 52
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, 604 cases with autopsy that died of penetrating chest injury (PCI) between January 1 1994 - December. 3 1 1995 and 60 cases with (PCI) that could be able to survive after the proper treatment between January 1 1994 - December 31 1996 were evaluated retrospectively. The deaths due to PCI were 13.6% of all the cases that the autopsy was done for legal purpose. It was common in both sex among the middle aged (20-40) population. There was a prominent increase during summer. Seventyfive of the cases that their dead places have been recognized (133) were the cases that found as dead in the place. The tool that was used most commonly used was the stab wounds. Hemorrhages were the most common reason for the death. The defenssive wound were found 58.8% of the murders that were performed with stab wounds. Alcohol was demonstrated 19.3% of the cases. The wound was merely in the chest 40.1% of the cases and, in the chest and extremities 17.7% of the cases. Of the 65.9% of the wounds that found in the chest was one wound and they were located on the left site 39.7% of the cases. The most common injuried organ in the chest was lung and the most common injuried organs in the abdomen were liver and kidney. The commonly injuried great vessels in the chest was the aorta and its ascending branches. It was found that among the heart injuries the left ventricul injuries were more common. When it comes to origin of the injuries, it was the murder in 89.7% of the cases among the dead cases and injury on purpose in 95% of the survived cases. As an associated death cause the asfixia was found (19%). Mean hospitalization time was 5.9 days in the survived cases. It was realised that 88.4% of the cases survived had been treated by conservative methods. The results were evaluated under the light of the literature. 53