Ortaokul ve lise öğretmenlerinin örgütsel adalet algıları ile mesleki profesyonellikleri arasındaki ilişki (Muğla ili Milas ilçesi örneği)
The relationship between middle school and high school teachers' organizational justice perception and occupational professionalism (Muğla Milas province sampling)
- Tez No: 709708
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, ortaokul ve lise öğretmenlerinin örgütsel adalet algıları ile mesleki profesyonellik düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaç doğrultusunda Muğla ili Milas ilçesi ortaokul ve liselerinde görev yapan öğretmenlerin, örgütsel adalet algıları ve mesleki profesyonellik düzeyleri belirlenmeye çalışılmış ve örgütsel adalet algıları ile mesleki profesyonellik düzeyleri arasındaki ilişkiye cinsiyet, okul türü, mesleki kıdem değişkenleri göz önünde bulundurularak bakılmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılarak tasarlanmıştır. Araştırma evrenini 2020-2021 eğitim-öğretim yılı Muğla ili Milas ilçesi devlet ortaokul ve liseleri oluşturmaktadır. Evrenin tamamına ulaşılması planlanmıştır. Araştırma kapsamında 153 ortaokul öğretmenine 102 ise lise öğretmenine ulaşılmıştır. Araştırmaya katılan öğretmenlere Taştan ve Yılmaz (2008) tarafından Türkçeye uyarlanan Örgütsel Adalet Ölçeği, Yılmaz ve Altınkurt (2014) tarafından geliştirilen Öğretmenlerin Mesleki Profesyonelliği Ölçeği uygulanmıştır. Analizlerde SPSS 20'nin frekans, yüzde, aritmetik ortalama, t-testi, ANOVA korelasyon teknikleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda aşağıda belirtilen bulgulara ulaşılmıştır: (1) Ortaokul ve lise öğretmenlerinin örgütsel adalet algısı“yüksek”olarak bulunmuştur. (2) Ortaokul ve lise öğretmenlerinin örgütsel adalet algısı cinsiyet, okul türü ve mesleki kıdem değişkenleri göz önünde bulundurulduğunda istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemektedir. (3) Araştırmaya katılan ortaokul ve lise öğretmenlerinin mesleki profesyonellik düzeyleri“yüksek”olarak bulunmuştur. (4) Ortaokul ve lise öğretmenlerinin mesleki profesyonellik düzeyleri cinsiyet, okul türü, mesleki kıdem değişkenleri göz önünde bulundurulduğunda istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemektedir. (5) Ortaokul ve lise öğretmenlerinin örgütsel adalet algıları ile mesleki profesyonellik düzeyleri arasında orta düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to analyze the relationship between middle school and high school teachers' organizational justice perception and occupational professionalism levels. With this purpose, organizational justice perceptions and occupational professionalism levels of teachers working in middle and high schools in Muğla province Milas district, is analyzed with taking into consideration variables such as gender, school type and professional seniority variables is taking into consideration. The research is designed in correlational survey model. The population consists of middle and high schools in Milas district of Muğla province in the 2020-2021 academic years. It is planned to reach entire universe. Within the scope of the research, 153 middle school teachers and 102 high school teachers were reached. The Organizational Justice Scale adapted to Turkish by Taştan and Yılmaz (2008) and The Occupational Professionalism of Teacher Scale developed by Yılmaz and Altınkurt (2014) are applied to the teachers participated in the research. In analyses, descriptive statistic techniques of SPSS 20 such as frequency, percentage, arithmetic mean, t-test and ANOVA correlation techniques are used. The findings reached at the end of the research are: (1) The organizational justice perception is perceived as“high”by the middle and high school teachers in the research. (2) The organizational justice perception of middle and high school teachers' do not show statistically significant difference when the variables of gender, school type and professional seniority taking into consideration. (3) The occupational professionalism level is perceived as“high”by the middle and high school teachers in the research. (4) The occupational professionalism levels of middle and high school teachers' do not show statistically significant difference when the variables of gender, school type and professional seniority taking into consideration. (5) A moderately significant relationship is found between the organizational justice perceptions of middle school and high school teachers and their occupational professionalism level.