Valorant ve League of Legends oyunlarının nöropazarlama açısından analizi
Analysis of the Valorant and League of Legends games in terms of neuromarketing
- Tez No: 709714
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAL TOROS NTAPIAPIS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nöropazarlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöropazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Gelişen e-spor sektöründe gün geçtikçe yeni oyunlar çıkmaktadır. Çıkan oyunların piyasada tutunması için arka planda oldukça yoğun bir çalışma temposu yatmaktadır. Her oyun her oyuncuya hitap etmemekle birlikte hedef kitleyi yakalamak ve o kitleyi elde tutmak oyun firmaları için önemli bir kriterdir. Riot Games uzun zamandır çıkarmış olduğu oyunlar ile bunu başarmayı bilmiştir. League of Legends oyunu her geçen yıl gelişmekte ve daha fazla oynanmaktadır. 2020 yılında çıkardıkları Valorant oyunu da tüm dünyada büyük beğeni topladı. Oyuncular, oyun içerisindeki karakterlerle adeta bağ kurmaktadırlar. Duygusal olarak kurulan bu bağ sayesinde oyunlara olan ilgi ve bağımlılık artmaktadır. Riot Games, her sene düzenlediği etkinlikler ve turnuvalar sayesinde hem oyuncuları hem de izleyicileri aynı çatı altında toplamaktadır. Dağıtılan büyük ödüller ve oyunların verdiği haz bu sektörün ne denli büyük bir topluluk olduğunun belirtisidir. Günümüzdeki geleneksel araştırma yöntemleri ile oyuncuların davranışlarını, duygularını, ilgilerini ve dikkat tepkilerini ölçebilmek için yeterli veriye ulaşılamamaktadır. Nöropazarlama araştırma teknikleri ile oyuncuların, oyun içerisindeki tepkilerini ve ürünleri satın alırken karar verme süreçlerini anlamak için önemli yeni bilgilere ulaşılabilir. Çalışma, literatür taramalarından elde edilmiş verilerin bir arada toplanması ve oyunların gelişme sürecinden bahsedilerek bundan sonraki çalışmalar için e-spor sektörüne bir kaynak ve kılavuz görevi görmesi nedeniyle önem taşımaktadır. Sonuçlar, nöropazarlama yöntemlerinden göz takibi tekniği ile oyuncular üzerinden çalışma yapılabilme potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the developing e-sports industry, new games are emerging day by day. In order for the released games to hold on to the market, there is a very intense work pace in the background. Although not every game appeals to every player, catching and keeping the target audience is an important criterion for game companies. Riot Games has been able to achieve this with the games it has released for a long time. League of Legends, the first game of Riot Games, is developing and being played more and more every year. The Valorant game, which they released in 2020, also received great acclaim all over the world. Players almost connect with the characters in the game. Thanks to this emotional bond, the interest and addiction to games increases. Riot Games gathers both players and viewers under the same roof, thanks to the events and tournaments it organizes every year. The great prizes distributed and the pleasure of the games are a testament to what a large community this industry is. With today's traditional research methods, sufficient data cannot be reached to measure the behaviors, emotions, interests and attention reactions of the players. With neuromarketing research techniques, important new information can be obtained to understand the reactions of the players in the game and the decision-making processes while purchasing the products. The study is important because it serves as a source and guide for the e-sports sector for future studies by gathering the data obtained from the literature reviews and talking about the development process of the games. The results show that the eye tracking technique, one of the neuromarketing methods, has the potential to work with players.