Sufi tradition in Ottoman and French Algeria: The case of Emir Abdulkadir (1807-1883)
Osmanlı ve Fransa Cezayiri'nde tasavvuf geleneği, Emir Abdülkadir örneği (1807-1883)
  1. Tez No: 709715
  2. Yazar: HADIA GHERBI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Osmanlı Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Emir Abdulkadir el-Cezâirî (1807-1883), 19. yüzyılın tanınmış şahsiyetlerinden birisidir. İlk önce, Cezayir'de Fransız işgaline direniş hareketinde önderlik yapmıştır. Cezayir'in millî kahramanı kimliğini günümüze kadar korumuştur. Bunun yanı sıra, insanî değeri ve yazdığı çok kıymetli eserleri ile birlikte, hem siyasî ve ilim adamı niteliği taşımaktadır. Bu bağlamda, o medeniyetler arası birlikte yaşamanın güzel bir örneğini sunmuştur. Şüphesiz gerek Cezayir'de iken ve gerekse Fransa'da, Bursa'da ve Şam'da iken çok yönlü bir hayat yaşamıştır. Bu değişik ülkelerde gösterdiği faaliyetleri ve hem siyasi görüşleri ve fikirleri bu çalışmada ele anılacaktır. Bunun yanında, özellikle, Şam'da Hıristiyanların kurtarıcısı oluşu ve onun felsefî ve tasavvufî görüşleri bu araştırmada incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Abd al-Qâdir al-Djazairî (1808-1883), also known as“the Emir Abdulkadir,”was a 19th-century figure. His status as a warlord against the French invasion of Algeria, as well as the savior of Christians in Damascus, gave him a status of national hero. What motivates us to write about the Emir Abdulkadir and his vision of the other is his remarkable personality, which combined the demands of Sufism and religion with the demands of politics and war within the framework of the subjective characteristics associated with his civilizational affiliation, as well as the human characteristics of coexistence of civilizations. We present an analysis of the Mawaqif of the Emir and his vision of the other based on a series of events that occurred in Algeria and the Maghreb, or after his exile and settlement in France, then passing through Bursa in Turkey and settling in the Levant. And we continue as he evolves intellectually as we analyze this character in the nineteenth century between his development in Algeria, captivity in France-where he turned the crisis into an entry into civilized dialogue and getting to know the other- then finally his stay at Damascus, and the emergence of an integrated Sufi philosophical vision.