Zenginleştirilmiş öğrenme ortamlarında yapılan matematik derslerinin ilköğretim 4.sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına etkisinin incelenmesi
The effects of mathematics lessons in enriched learning environments on the academic achievement of 4 th grade students at primary school
- Tez No: 709753
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın amacı; zenginleştirilmiş öğrenme ortamlarında yapılan matematik derslerinin, ilköğretim 4.sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına etkisini incelemektir. Nicel araştırma yöntemine uygun olarak planlanan bu çalışmada genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evreni; 2020–2021 eğitim-öğretim yılı, Şırnak İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı (devlet) okullarından okuyan 12.666 4.sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi bu öğrenciler arasından küme örnekleme yöntemiyle okullar belirlenmiş, ardından belirlenen okullardan eleman örnekleme ile öğrenciler seçilmiştir. Örneklemde zenginleştirilmiş öğrenme ortamında eğitim gören ve geleneksel öğrenme ortamında eğitim gören öğrencilerin eşit sayıda olmalarına dikkat edilmiştir. Şırnak merkezi de dahil olmak üzere 7 ilçeden, 20 ayrı okuldan 608 4.sınıf öğrencisi araştırma örneklemine alınmıştır. Örnekleme de Şırnak merkezden 6 okul 268 öğrenci, Cizre ilçesinden 6 okul 180 öğrenci, Silopi ilçesinden 3 okul 87 öğrenci, Güçlükonak ilçesinden 2 okul 28 öğrenci, İdil ilçesinden 1 okul 24 öğrenci, Uludere ilçesinden 1 okul 13 öğrenci, Beytüşşebap ilçesinden 1 okul 8 öğrenci bulunmaktadır. Çalışmanın veri toplama araçları, 2018'de yenilenen Matematik Öğretim Programı'ndaki kazanımlara göre, öğrencilerin matematik başarısını ölçmek amacıyla Balcı (2019) tarafından hazırlanan 4. sınıf matematik başarı testi kullanılmıştır. Başarı testi 44 tane çoktan seçmeli sorudan oluşmaktadır. Bu araştırmada uygulamalar araştırmacı tarafından uygulanacak öğrencilerin öğretmenlerine ulaştırılarak yapılmıştır. Uygulama için seçilen okullardaki öğretmenlere gönderilen başarı testlerini online zoom programı üzerinden 30+30 dakikalık 2 ders ile gerçekleştirilmiştir. Uygulama esnasında sorular herkesin görebileceği ekrana yansıtılmıştır. Uygulama esnasında cevaplar müsvedde kağıtlara yazılmıştır. Tüm soruların toplam yanıtlanma süresinin 50 dakika olduğu bilgisi verilmiştir. Araştırmanın tüm sorularında Aritmetik Ortalama, Standart Sapma, Frekans ve Yüzde hesaplanmıştır. Uygulama da her iki gruba da uygulanan başarı testinden elde edilen veriler normal dağılım özelliği göstermediği için non-parametrik ölçümlerden Mann-Whitney-U testi kullanılmıştır. Sonuç olarak zenginleştirilmiş öğrenme ortamında öğrenim gören öğrencilerin akademik başarılarının geleneksel öğrenme ortamında öğrenim gören çocukların akademik başarılarından daha fazla olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of mathematics lessons in enriched learning environments on the primary school fourth-grade students' academic achievement. This study which was planned in accordance with the quantitative research methodology is conducted according to a general survey model. The research population consists of 12,666 fourth-grade students from (public) schools associated with the Şırnak Provincial Directorate of National Education in the 2020-2021 academic year. To construct the final sample, two-stage cluster selection was employed, in which different clusters (schools) were randomly selected and certain students were randomly chosen within each cluster. There were two groups developed, one with an equal number of students studying in an enriched learning environment and the other with students studying in a traditional learning setting. Six hundred eight fourth-grade students from 20 different schools from 7 districts, including the center of Şırnak, were included in the research sample. In the sampling, there were 6 schools-268 students from Şırnak center, 6 schools-180 students from Cizre district, 3 schools-87 students from Silopi district, 2 schools-28 students from Güçlükonak district, 1 school-24 students from İdil district, 1 school-13 students from Uludere district, 1 school-8 students from Beytüşşebap district. The students' mathematics achievement was measured using the fourth-grade mathematics achievement test developed by Balcı (2019) in accordance with the Achievements in the Mathematics Curriculum, which was revised in 2018. The achievement test consists of 44 multiple choice questions. The tests were delivered to the teachers and made by the students' own teachers. The achievement tests were carried out within 2 lessons of 30+30 minutes via the online zoom program. The questions are displayed on a large screen for everybody to see. The responses were written on scrap sheets by the students. The overall test duration was set as 50 minutes. Arithmetic Mean, Standard Deviation, Frequency, and Percentage were calculated for all the test questions. Since the achievement test results did not follow a normal distribution, the differences between groups were determined using a non-parametric statistical test (Mann-Whitney-U). In conclusion, it was found that, when compared to the traditional learning setting, mathematic lessons in the enriched learning environment were more effective in improving students' academic achievement on primary school fourth-grade students.