Çocuk kitapları seçiminin ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin okuma motivasyonu üzerine etkisi
The effect of children's books selection on the reading motivation of 4th grade primary school students
  1. Tez No: 709757
  2. Yazar: MİHRİBAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN SEYİT ERTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı çocuk kitapları seçiminin ilkokul 4. Sınıf öğrencilerinin okuma motivasyonu üzerindeki etkisini belirlemektir. Araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemleri birlikte kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 eğitim öğretim yılında Ankara ili Yenimahalle ilçesinde MEB'e bağlı bir özel okulda eğtime devam eden 25 dördüncü sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma için çalışma grubu belirlenirken kolay ulaşılabilirlik esas alınmıştır. Çalışmada araştırmacı tarafından belirlenen yarı yapılandırılmış görüşme formu ve uzmanlar tarafından geliştirilen okuma motivasyonu ölçeği kullanılmıştır. Araştırma ön test, son test, uygulamalar ve görüşmelerin gerçekleştirildiği toplam yedi haftada tamamlanmıştır. Çalışmada kontrol gurubu yer almamış, tek grup ile çalışılmıştır. Son test sonrasında rastgele seçilen sekiz öğrenci ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen nicel veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Nitel verilerin analizinde ise betimsel analiz yönteminden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda çocuk kitapları seçiminin ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin okuma motivasyonu üzerinde olumlu bir etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effect of the choice of the children's books on the motivation of grade 4 students in the primary school. Qualitative and quantitative research methods have been used in this research. The workgroup of this research includes 25 (twenty-five) grade 4 pupils who studies at a private primary school in Yenimahalle, Ankara. The workgroup has been determired based on the principle of convenience sampling. The semi-structured interview form chosen by the researches and the reading motivation scale formed by experts have been used in this research. The research has taken 7 weeks in which pre-tests, post-tests and practices and interviews have been corried out. There hasn't been a control group in this reserach. Only one group has been worked on. During the post-test period, semi structured interviews have beeb conducted with 7 randomized pupils. Quantitative data acguired have been analysed by SPSS softvare. Descriptive analysis has been used in the analysis of quantitative data. This research has indicated that the choice of the children's books has a positive effect on the reading motivation.