Teknoloji destekli argümantasyon tabanlı bilim öğrenme yaklaşımının fen bilgisi öğretmen adaylarının yazılı argümantasyon, çoklu gösterim ve muhakeme becerileri üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of technology- supported science writing heuristic approach on pre-service science teachers' written argumentation, multiple representation and reasoning
  1. Tez No: 887791
  2. Yazar: AZİZE NUR İNAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmada, ATBÖ yaklaşımına dayalı öğrenme ortamlarında fen bilgisi öğretmen adaylarının üç farklı öğrenme ortamı (normal laboratuvar, sanal laboratuvar, karma laboratuvar) kapsamında yazılı argüman, çoklu gösterim ve muhakeme gelişimlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada iç içe geçmiş tek durum deseni kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini, 1. sınıfta öğrenim gören 20 fen bilgisi öğretmen adayı oluşturmaktadır. Öğretmen adaylarının ATBÖ yaklaşımına uygun olarak hazırladıkları 262 laboratuvar raporu veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Laboratuvar raporları rubrikler yardımıyla argüman kalitesi, çoklu gösterim ve muhakeme olmak üzere üç farklı şekilde analiz edilmiş ve analizlerden elde edilen bütüncül puanlar SPSS analizine tabii tutulmuştur. Çalışma sonucunda, sanal laboratuvar ve karma laboratuvar (sanal ve normal laboratuvarın birlikte kullanıldığı) ortamlarında argüman, çoklu gösterim ve muhakeme gelişimlerinde zamanla anlamlı düzeyde artış olduğu görülmüştür. Karma laboratuvar ortamlarının yazılı argüman, çoklu gösterim ve muhakeme gelişimlerinin artmasında anlamlı düzeyde etkisi olduğu ve üç öğrenme ortamında argüman, çoklu gösterim ve muhakeme arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda karma laboratuvar (sanal ve normal laboratuvar ortamının birlikte kullanıldığı) ortamlarının farklı ders ve sınıf seviyelerinde tercih edilmesi ve ATBÖ ortamlarında, öğrenme amaçlı yazma etkinliklerine yer verilmesi, öğrencilerin küçük grup ve büyük gruplarıyla müzakere edebilmelerine fırsat verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the development of written arguments, multiple representations, and reasoning of science teacher candidates in learning environments based on the Argumentation-Based Science Learning approach within the scope of three different learning environments (traditional laboratory, virtual laboratory, and a combination of virtual and traditional laboratory). A nested single case design was used in the study. The sample of the study consists of 20 first-year science teacher candidates. A total of 262 laboratory reports prepared by the teacher candidates in accordance with the Argumentation-Based Science Learning approach were used as data collection tools. The laboratory reports were analyzed in three different ways: argument quality, multiple representations, and reasoning, using rubrics, and the holistic scores obtained from the analyses were subjected to SPSS analysis. As a result of the study, it was observed that there was a significant increase in the development of arguments, multiple representations, and reasoning over time in learning environments where virtual laboratories and a combination of virtual and traditional laboratories were used. It was found that learning environments where virtual and traditional laboratories were used together had a significant effect on the improvement of written arguments, multiple representations, and reasoning, and that there was a positive significant relationship between arguments, multiple representations, and reasoning in all three learning environments. Based on the results obtained, it is recommended that learning environments where virtual and traditional laboratories are used together be preferred at different course and class levels, and that writing activities for learning purposes be included in Argumentation-Based Science Learning environments, providing opportunities for students to negotiate in small and large groups.