Tiroid nodüllerinde bilgisayarlı tomografi görüntüleme temelli doku analizi (texture analiz) değerlendirmesi
- Tez No: 709766
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ CEMAL YUMUŞAKHUYLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı tiroid nodüllerinin BT görüntülerinden elde edilen doku analizi parametreleriyle, benign ve malign nodüllerdeki farklılıkları ortaya koymaktır. Yöntem: Çalışmaya, Ocak 2012 ile Nisan 2021 yılları arasında tiroidektomi cerrahisi geçiren, kontrastlı boyun BT çekilmiş ve BT görüntülerinde nodüllerin net ayırt edilebildiği 80 hasta dahil edildi. Bu 80 hastanın BT görüntülemelerinden; nodüllerin farkedildiği 80 görüntü ve aynı hastaların nodülsüz tiroid alanlarından elde edilen 80 görüntü olmak üzere toplamda 160 görüntü alındı. Nodüllerin BT görüntülerinden elde edilen doku analizi parametreleri; preoperatif USG, İİAB ve postoperatif tiroid histopatolojisi ile kıyaslandı. Ayrıca nodülsüz bölgeden alınan kesidin doku analizi yapıldı ve aynı hastanın nodüllü alanından alınan kesidin doku analizi parametreleri ile kıyaslandı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 80 hastanın preoperatif USG özelliklerinden kalsifikasyon varlığı ile doku analizinden elde edilen korelasyon (Correlat) parametresi arasında anlamlı ilişki saptandı(p:0,027). Preoperatif İİAB sonuçları ile nodülden elde edilen doku analizi parametreleriyle istatiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı. Nodülden elde edilen kesidin doku analizi parametreleriyle, postoperatif tiroid histopatolojisi bulguları kıyaslandı ve istatiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı. Ancak lojistik regresyon modelinde Perc99 (Histogram paneli- %99) ölçümlerindeki artışın malignite riskini azalttığı, Hounsfield Unit ölçümlerindeki artışların ise malignite riskini artırdığı saptandı. Nodülden elde edilen kesidin doku analizi parametreleriyle ile aynı hastanın nodülsüz tiroid dokusundan elde edilen doku analizi parametreleri kıyaslandı. Malign nodüllerde Perc90, Perc99 ve uniformite oranları;benign nodüllerde ise entropi değerleri anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Sonuç: Tiroid nodüllerinin BT görüntülerindeki kesitlerden elde edilen doku analizi verileri yararlı tanısal bilgiler sağlar ve tiroid nodülünün değerlendirilmesinde diğer tanısal yöntemlere ilave faydalar sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to reveal the differences in benign and malignant nodules with texture analysis parameters obtained from CT images of thyroid nodules. Methods: The study included 80 patients who underwent thyroidectomy surgery between January 2012 and April 2021, with contrast-enhanced neck CT scans and clearly distinguishable nodules on CT images. A total of 160 images were obtained, 80 images from the nodules of these 80 patients and 80 images from the nodule-free thyroid area of the same patients. Texture analysis parameters obtained from CT images of nodules were compared with preoperative USG, FNAB and postoperative thyroid histopathology. In addition, texture analysis of the section taken from the nodule-free area was performed and compared with the texture analysis parameters of the section taken from the nodular area of the same patient. Results: A significant correlation was found between the presence of calcification, which is one of the preoperative USG findings, and the correlation (Correlat) parameter obtained from texture analysis (p:0.027). There was no statistically significant difference between the preoperative FNAB results and the texture analysis parameters obtained from the nodule. Texture analysis parameters of the section obtained from the nodule and postoperative thyroid histopathology findings were compared and no statistically significant difference was found. However, in the logistic regression model, it was determined that the increase in Perc99 (Histogram panel-99%) measurements decreased the malignancy risk, while the increase in Hounsfield Unit measurements increased the malignancy risk. The texture analysis parameters of the section obtained from the nodule and the texture analysis parameters obtained from the nodule-free thyroid tissue of the same patient were compared. Perc90, Perc99 and uniformity rates were found to be significantly higher in malignant nodules and entropy values were found to be significantly higher in benign nodules. Conclusion: Texture analysis data obtained from sections on CT images of thyroid nodules provide useful diagnostic information and may provide additional benefits to other diagnostic methods in the evaluation of thyroid nodules.