18F-FDG PET/BT'de saptanan tiroidinsidentalomalarında biyopsiendikasyonunun belirlenmesinde suvmaxdeğerinin ve ultrasonografide ACR-TIRADS skorunun etkisi olabilir mi?
Can suvmax value and ACR-TIRADS score on ultrasonography be effective in determining biopsy indication in thyroid incidentalomas detected on 18F-FDG PET/CT?
  1. Tez No: 944932
  2. Yazar: YASİN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ULUDAĞ, DR. MEHMET TANER ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: F-18 florodeoksiglukoz (18F-FDG) ile yapılan Pozitron Emisyon Tomografisi-Bilgisayarlı Tomografi (18F-FDG PET/BT) görüntülemesi sırasında tiroid bezinde rastlantısal olarak saptanan insidentalomalar, artan kullanım sıklığına paralel olarak klinik pratiğe daha sık yansımakta ve malignite riski açısından değerlendirilmesi gereken heterojen bir grubu temsil etmektedir. Bu nodüllerin doğru şekilde sınıflandırılması ve uygun hastalarda biyopsi endikasyonunun belirlenmesi, hem tanısal doğruluğun artırılması hem de gereksiz girişimlerin önlenmesi açısından önem arz etmektedir. PET/BT ile ölçülen metabolik aktivite parametrelerinden biri olan Standardized Uptake Value maximum (SUVmax), malignite ile ilişkili olabilecek potansiyel bir biyobelirteç olarak öne çıkarken; ultrasonografi (US) temelli Amerikan Radyologlar Birliği Tiroid Görüntüleme Raporlama ve Veri Sistemi (ACR-TIRADS) sınıflaması ise morfolojik risk faktörlerini sistematik biçimde puanlayan, yaygın kabul görmüş bir sınıflandırma sistemidir. Bu çalışmada amaçlanan, 18F-FDG PET/BT'de fokal FDG tutulumu gösteren tiroid nodüllerinde SUVmax değerinin ve ACR-TIRADS skorlamasının maligniteyi öngörmedeki etkinliğini değerlendirmek ve bu iki yöntem arasında bir ilişki olup olmadığını ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2023 - Aralık 2024 tarihleri arasında 18F-FDG PET/BT çekimi yapılan 7553 hastadan tiroidde fokal FDG tutulumu olan ve sonrasında US ile nodül tespit edilen 93 hastada 100 nodül prospektif olarak incelenmiştir. Nodüller ACR-TIRADS sistemine göre sınıflandırılmış, SUVmax değerleri kaydedilmiş ve eldeki histopatolojik verilerle malignite ilişkisi araştırılmıştır. Bulgular: Malignite oranı %38 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Thyroid incidentalomas incidentally detected in the thyroid gland during imaging with 18F-fluorodeoxyglucose positron emission tomography/computed tomography (18F-FDG PET/CT) are increasingly encountered in clinical practice in parallel with the growing frequency of use of this imaging modality. These nodules represent a heterogeneous group that needs to be evaluated for malignancy risk. Accurate classification of these nodules and appropriate identification of biopsy indications are important both for improving diagnostic accuracy and for avoiding unnecessary procedures. The maximum standardized uptake value (SUVmax), one of the metabolic activity parameters measured by PET/CT, has emerged as a potential biomarker that may be associated with malignancy. On the other hand, the American College of Radiology Thyroid Imaging Reporting and Data System (ACR-TIRADS), a widely accepted ultrasound- based classification system, systematically scores morphological risk factors. This study aims to evaluate the effectiveness of SUVmax and ACR-TIRADS scoring in predicting malignancy in thyroid nodules showing focal FDG uptake on 18F-FDG PET/CT, and to investigate whether there is a relationship between these two methods. Materials and Methods: Between January 2023 and December 2024, a total of 93 patients (100 nodules) with focal FDG uptake in the thyroid gland identified among 7,553 patients who underwent 18F-FDG PET/CT were prospectively evaluated. Nodules were classified according to the ACR-TIRADS system, SUVmax values were recorded, and the relationship with malignancy was investigated using available histopathological data. Results: The malignancy rate was found to be 38%.