Tiroid nodüllerinde malign ve benign ayrımında difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans incelemenin yeri
The role of diffusion weighted magnetic resonance imaging in the discrimination of malignant and benign thyroid nodules.
  1. Tez No: 625864
  2. Yazar: ÖMER ÖZÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MESRUR HALEFOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Tiroid glandı ve patolojilerinin görüntülenmesinde değişik diagnostik modaliteler kullanılır. En sık kullanılan yöntemler sırasıyla ultrasonografi, nükleer sintigrafi, ince iğne aspirasyon biyopsisi, bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans incelemedir. MRG yumuşak dokularda yüksek kontrast çözümlemesine sahip radyolojik bir görüntülemedir. Bu özelliği ile başta santral sinir sistemi olmak üzere insan vücudunda tüm yumuşak dokularda kullanılmaktadır. Difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntüleme (DAMRG), doku su moleküllerindeki protonlarda hızlanmış ya da kısıtlanmış mikroskopik difüzyon hareketlerinin ölçümü esasına dayanan fonksiyonel bir görüntüleme tekniğidir. Malign kitlelerde hücrelerarası intertisiel sıvının azalması nedeniyle serbest difüzyon azalır. Bu düşünceyle son yıllarda değişik dokulardaki malign tümöral oluşumlara yönelik difüzyon ağırlıklı MR incelemesi yapılmış olup bu dokulardaki difüzyon kısıtlaması gösterilmiştir. Tiroid nodülleri çok sık görülmesine karşın tiroid maligniteleri nadir görülerler ve tüm malign lezyonların ortalama %1'ini oluştururlar . Literatürde tiroidin malign lezyonlarının benign lezyonlardan ayrımında DAG ile elde edilen ADC değerlerinin kullanılabilir olduğu gösterilmiştir. Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji Kliniğinde yaptığımız bu tez çalışmasına , 39 olguda toplam 40 lezyon üzerinde ADC değerleri çalışıldı. Ultrasonografide tesbit edilen ve histopatolojik tanısı konan bu lezyonların 9'u malign 31'i benign idi. ADC ölçümleri için ROI uygun lokalizasyona konuldu ve ADC değerler hesaplandı. ADC değerleri arasındaki anlamlılık student t-test ile hesaplandı ve ROC analizi ile cut-off değeri belirlendi. Benign lezyonlar için ortalama ADC değeri 2,14x10ˉ³±0,39x10ˉ³ sn/mm² ve malign lezyonlar için ortalama ADC değeri 1,60x10ˉ³±0,29x10ˉ³ olarak hesaplandı. Yapılan ADC ölçümlerinde benign ve malign lezyonlar arasında farklılık vardı (p˂0,01). ROC analizinde cut-off değeri 1,67x10ˉ³±SD olarak hesaplandı. Bu cut-off değerinde spesifite %66, sensitivite %83 idi. Sonuç olarak DAMRG incelemenin tiroid nodüllerinde benign-malign ayrımı yüksek bir doğrulukla yapabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Different diagnostic modalities are used in the imaging of thyroid glands and pathologies. The most commonly used methods are ultrasonography, nuclear scintigraphy, fine needle aspiration biopsy, computed tomography and magnetic resonance examination, respectively. MRI is a radiological imaging with high contrast resolution in soft tissues. With this feature, it is used in all soft tissues in the human body, especially the central nervous system. Diffusion-weighted magnetic resonance imaging (DWI) is a functional imaging technique based on the measurement of accelerated or restricted microscopic diffusion movements in protons in tissue water molecules. Free diffusion decreases due to the decrease of intercellular fluid in malignant masses. With this in mind, diffusion-weighted MR examination for malignant tumoral formations in different tissues has been performed in recent years, and the diffusion restriction in these tissues has been demonstrated. Although thyroid nodules are very common, thyroid malignancies are rare and make up an average of 1% of all malignant lesions. In literature, it has been shown that ADC values obtained by DWI can be used to differentiate malignant lesions of the thyroid from benign lesions. In this thesis study we conducted in the Radiology Clinic of Şişli Etfal Training and Research Hospital, ADC values were studied on a total of 40 lesions in 39 cases. Nine of these lesions were malignant and thirty one of these lesions were benign which were detected by ultrasonography and diagnosed histopathologically . For ADC measurements, ROI was placed at the appropriate localization and ADC values were calculated. Significance between ADC values was calculated by student t-test and cut-off value was determined by ROC analysis. The average ADC value for benign lesions was calculated as 2.14x10ˉ³ ± 0.39x10ˉ³ sec / mm² and the average ADC value for malignant lesions was 1.60x10ˉ³ ± 0.29x10ˉ³ , respectively. There was a difference between benign and malignant lesions in ADC measurements (p˂0.01). In ROC analysis, the cut-off value was calculated as 1.67x10ˉ³ ± SD. In this cut-off value, the specificity was 66% and the sensitivity was 83%. As a result, DWI can perform benign-malign separation with high accuracy in thyroid nodules.