Direkt kompozit veneer materyali olarak kullanılan kompozitlerin renk stabilitesi ve yüzey pürüzlülüğünün değerlendirilmesi
Evaluation of color stability and surface roughness of composites used as direct composite veneer material
  1. Tez No: 709787
  2. Yazar: OĞUZHAN BALDIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN ERTAŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, direkt kompozit veneer restorasyonlarda kullanılan geleneksel kompozit rezin materyaller ile enjekte edilebilen iki kompozit rezin materyalin renk stabilitesi ve yüzey pürüzlülüğü açısından incelenmesidir. Materyal ve Metot: Üç adet geleneksel estetik kompozit (Estelite Asteria, CeramX SphereTEC One, Essentia) ve iki adet enjekte edilebilen kompozit (G-aenial Universal Flo ve G-aenial Universal Injectable) kullanılarak toplam 200 adet örnek hazırlandı. Yirmi eşit gruba ayrılan (n=10) örnekler 37 °C'de 14 gün boyunca 4 farklı içecekte (kahve, çay, kola ve distile su (kontrol)) bekletildi. Örneklerin renk ölçümleri içeceklerde bekletilmeden önce ve 1, 7 ve 14. günlerde bir spektrofotometre cihazıyla yapıldı. Ölçümler sonrası, örneklerin renk değişimleri(ΔE00) CIEDE2000 renk sistemi yardımıyla hesaplandı. Her gruptan rastgele ikişer adet olmak üzere seçilmiş 40 adet örnek polisaj sonrası Atomik Kuvvet Mikroskobu ile yüzey pürüzlülüğü ve morfolojisi açısından değerlendirildi. İstatistik analizleri için SPSS programında üç yönlü varyans analizi ve çoklu karşılaştırmalar için Tukey ve Kruskal Wallis testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the color stability and surface roughness of conventional composite resin materials and two injectable composite resin materials used in direct composite veneer restorations. Materials and Methods: A two-hundred samples were prepared from three conventional aesthetic composites (Estelite Asteria, CeramX SphereTEC One, Essentia) and two injectable composites (G-aenial Universal Flo and G-aenial Universal Injectable) with a diameter of 8 mm and a thickness of 2 mm. Samples divided into 20 equal groups (n=10) were kept in 4 different beverages (coffee, tea, cola and distilled water (control)) for 14 days at 37 °C. Color measurements of the samples were made with a spectrophotometer before they were kept in beverages and on days 1, 7 and 14. After the measurements, the color changes (ΔE00) of the samples were calculated with the CIEDE2000 color analyzzing system. After polishing, 40 randomly selected samples, two from each group, were evaluated in terms of surface roughness and surface morphology via Atomic Force Microscope. Statistical analyzes were performed with SPSS program with three-way analysis of variance and Tukey and Kruskal Wallis tests for multiple comparisons.