Lateral epikondilitte 5% dekstroz proloterapi ve 15% dekstroz proloterapi etkinliklerinin gösterilmesi ve karşılaştırılması
Demonstrati̇on and compari̇son of the effi̇cacy of %5 dextrose prolotherapy and %15 dextrose prolotherapy i̇n lateral epi̇condyli̇ti̇s
  1. Tez No: 709788
  2. Yazar: GÖKHAN TAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NUR KESİKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Lateral epikondilitte %5 dekstroz proloterapi ile %15 dekstroz proloterapinin etkinliklerinin gösterilmesi ve karşılaştırılması, yan etkileri açısından değerlendirilmeleri amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 33-59 yaş arası lateral epikondilit tanısı alan 30 hasta dahil edildi. Hastalar randomize olarak iki gruba ayrıldı. Her iki gruba da üçer hafta ara ile ilk gelişlerinde, 3. hafta, 6. hafta olmak üzere toplam üç seans enjeksiyon uygulandı. Tüm hastalarda her enjeksiyon öncesi ve 12. hafta kontrollerinde; istirahat, aktivite, gece ağrıları değerlendirmesi için görsel ağrı skalası(VAS), fonksiyonel düzey değerlendirmeleri için Kol, Omuz ve El sorunları hızlı anketi (QDASH), el kavrama kuvvetleri ölçümü için el dinamometresi (JAMAR) kullanıldı. Enjeksiyonlara bağlı yan etkiler değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya yaş ortalaması 46,7 (33-59) olan 18 kadın ve 12 erkek toplam 30 hasta dahil edildi. Hastalar randomize olarak %5 dekstroz grubuna (n=15) ve % 15 dekstroz (n=15) grubuna dağıtıldı. Her iki grupta da takiplerde fonksiyonel seviyenin geliştiği, ağrının azaldığı, kavrama kuvvetinin arttığı belirlendi. Gruplar arası QDASH skorları karşılaştırıldığında 12. haftada ve tedavi süresi sonunda % 15 dekstroz grubunda daha iyi sonuçlar elde edildi. VAS skorları arasında takiplerde fark görülmezken, 12. hafta kontrolünde başlangıca göre %15 dekstroz grubunda daha iyi sonuçlar görüldü. El kavrama kuvvetindeki artışın 12. haftada % 15 dekstroz grubunda daha fazla olduğu saptandı. Yan etkiler açısından iki gruptada herhangi bir alerjik reaksiyon görülmemiştir. %15 dekstroz grubunda hastaların yaklaşık yarısında enjeksiyonlar sonrası şiddetli ağrı gözlenmiştir. Sonuç: Lateral epikondilit tedavisinde kullanılan proloterapi yöntemlerinden %15 dekstroz uygulamasının ağrı ve fonksiyonel durum üzerine % 5 dekstroz uygulamasından daha çok iyileştirici etkiye sahip olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim in this study was to compare the effectiveness of 5% dextrose prolotherapy and 15% dextrose prolotherapy in lateral epicondylitis and to evaluate their side effects. Materials and Methods: Thirty patients aged 33-59 years diagnosed with lateral epicondylitis were included in our study. The patients were randomly divided into two groups. A total of three injections were administered to both groups, three weeks apart, at their first visit, at the 3rd week and the 6th week. In all patients, before each injection and at the 12th week controls; Visual analog scale (VAS) was used for the evaluation of rest, activity, and night pain, QDASH was used for functional level evaluations and the hand dynamometer (JAMAR) was used for the measurement of hand grip strengths. Side effects related to injections were questioned. Results: A total of 30 patients, 18 female and 12 male, with a mean age of 46.7 (33-59) were included in the study. Patients were randomly assigned to the 5% dextrose group (n=15) and 15% dextrose (n=15) group. In both groups, it was determined that the functional level improved, the pain decreased, and the grip strength increased in the follow-ups. When the QDASH scores between the groups were compared, better results were obtained in the 15% dextrose group at 12 weeks and at the end of the treatment period. While there was no difference between VAS scores in the follow-ups, better results were seen in the 15% dextrose group in comparing to the baseline at the 12th week control. It was determined that the increase in hand grip strength was higher in the 15% dextrose group at the 12th week. In terms of side effects, no allergic reaction was observed in either group. Severe pain was observed after injections in about half of the patients in the 15% dextrose group. Conclusion: It was determined that 15% dextrose intervention, which is one of the prolotherapy methods used in the treatment of lateral epicondylitis, has a more curative effect on pain and functional status than 5% dextrose intervention.