Kamu hastanelerinde çalışan ebelerde merhamet yorgunluğu ile iş ve yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between compassion fatigue and occupational and life satisfaction in midwives working in public hospitals
  1. Tez No: 709804
  2. Yazar: BUSE TEKE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN AYDIN KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu çalışma kamu hastanelerinde çalışan ebelerde merhamet yorgunluğu ile iş ve yaşam doyumu arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı, korelasyonel desende olan araştırma Aralık 2020-Temmuz 2021 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan ebeler ile yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini 260 ebe oluşturmuştur. Çalışmaya dahil edilen ebelere ''Kişisel Bilgi Form“, ''Merhamet Yorgunluğu Ölçeği (MYÖ)'' ve ''Minnesota İş Doyumu Ölçeği (MİDÖ)”ve "Yaşam Doyumu Ölçeği (YDÖ)'' uygulanmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan ebelerin yaş ortalamasının 28,77±5,10 (min:23, max:51) olduğu %83.5'inin lisans mezunu, %52.6'sının gelirinin giderine denk olduğu saptanmıştır Ebelerin aylık çalışma saati ortalaması 188,44±25,37 (min:160, max:280) olduğu, %69.9'unun mesleki deneyiminin 0-5 yıl, %25.9'nun doğumhanede çalıştığı ve %78.2'sinin vardiya şeklinde çalıştığı belirlenmiştir. Araştırmaya katılan ebelerin, Merhamet Yorgunluğu 97,64±12,39, İş Doyumu 58,50±144,6, Yaşam Doyumu Ölçeği puan ortalaması 18,23±6,62 olarak elde edilmiştir. Ebelerin medeni ve ekonomik durumunun yaşam doyumlarını etkilediği; eğitim durumu, mesleki deneyim süresi ve çalışma şeklinin iş doyumunu etkilediği; çocuk sahibi olma ve hastalarla empati kurma durumlarının ise hem merhamet yorgunluğu düzeyleri hemde iş doyumlarını anlamlı olarak etkilediği belirlenmiştir. Çalışmaya katılan ebelerin merhamet yorgunluğu düzeyleri ile İDÖ ve YDÖ toplam puan ortalamaları arasında negatif yönlü zayıf bir ilişki saptanmıştır. Sonuçlar: Bu sonuçlar doğrultusunda araştırmaya katılan ebelerin yüksek düzeyde merhamet yorgunluğu yaşadığı ve merhamet yorgunluğunun ebelerin iş ve yaşam doyumunu olumsuz etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the relationship between compassion fatigue and job and life satisfaction of midwives working at public hospitals. Materials and Method: This descriptive, correlational study was conducted between December 2020 and July 2021 with midwives working at the University of Health Sciences Ümraniye Training and Research Hospital and the University of Health Sciences Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital. The sample of the study consisted of 260 midwives. The midwives who participated in the study were given the“Personal Information Form,”the“Compassion Fatigue Scale”(CFS), the“Minnesota Satisfaction Questionnaire”(MSQ), and the“Satisfaction With Life Scale”(SWLS). Results: It was found that the average age of the midwife that participated in the study was 28.77 ± 5.10 (min: 23, max: 51) and 83.5% of them had bachelor's degree and 52.6% were able to make ends meet with their income. The midwives worked 188.44 ± 25.37 hours in average on a monthly basis (min: 160, max: 280), and 69.9% of them had a professional experience of 0-5 years while 25.9% of them worked at the delivery room and 78.2 of them worked in shifts. The midwives participating in the study had a compassion fatigue score of 97.64 ± 12.39, satisfaction with job satisfaction score of 58.50 ± 144.6, and satisfaction with life mean score of 18.23 ± 6.62. It was determined that marital and economic status of midwives affected their satisfaction with life and their educational status, professional experience and work mode have an effect on their job satisfaction while their ability to empathize with patients had a significant effect on their levels of compassion fatigue as well as on their job satisfaction. A negative, week correlation was identified between the level of compassion fatigue of the midwives and their MSQ and SWLS total mean scores.