Ebelerde mesleki aidiyetin tıbbi hatalara yönelik tutumlarına etkisi
The effect of professional belonging in midwives on their attitudes towards medical errors
  1. Tez No: 849059
  2. Yazar: NİHAL İNCE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSEN ÇAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Mesleki aidiyet, çalışan bireylerin mesleğine yönelik düşünce ve davranışlarının belirlenmesinde iş verimini pozitif yönde etkileyen bir kavramdır. Bu araştırma, ebelerin mesleki aidiyeti ve tıbbi hataları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte Ağustos 2022-Ocak 2023 tarihleri arasında kamu hastanelerinde çalışan ve çalışmayı kabul eden 475 ebenin katılımı ile oluşturuldu. Katılımcılara“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Ebelik Aidiyet Ölçeği”ve“Tıbbi Hatalarda Tutum Ölçeği”uygulandı. Ebelerin yaş ortalaması, 27.58±5.49'dur. Ebelerin %70.4'ünün lisans mezunu, %97.4'ünün lisans ve üzeri eğitimlerinin olduğu, %64.5'inin evli olduğu, %93.6'sının çekirdek aile tipinde olduğu ve %24.4'ünün de gelirinin giderinden düşük olduğu saptandı. Evli olan ebelerin eşlerinin; %35.5'inin lisans ve üzeri eğitimleri olduğu ve %64.5'inin çalıştığı saptandı. Ebelerin aidiyet toplam, duygusal aidiyet, mesleki rol ve sorumlulukları yerine getirme, mesleki gelişme ve olanakları değerlendirme, meslekte görev ve yetki sınırı puanlarında, gebelik sayısı, düşük sayısı, doğum sayısı ve yaşayan çocuk sayısına göre istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). Ebelerin, tıbbi hataya yaklaşım puanlarının; meslekten memnun olanların puanları (x=3.70), meslekten memnun olmayanların puanlarından (x=3.86) istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük bulundu (t=-2.28; p=0.02
Özet (Çeviri)
Professional belonging is a concept that positively affects work efficiency in determining the thoughts and behaviors of working individuals toward their profession. This descriptive and relationship-seeking study was conducted to determine the relationship between midwives' professional affiliation and medical errors, with the participation of 475 midwives who worked in public hospitals between August 2022 and January 2023 and agreed to participate.“Introductory Information Form”,“Midwifery Belonging Scale”and“Attitude Scale towards Medical Errors”were applied to the participants. The average age of midwives is 27.58±5.49. It was determined that 70.4% of the midwives had a bachelor's degree, 97.4% had a bachelor's degree or higher, 64.5% were married, 93.6% were in a nuclear family type and 24.4% had an income lower than their expenses. Spouses of married midwives; It was determined that 35.5% had a bachelor's degree or higher and 64.5% were working. No statistically significant difference was found in midwives' total belonging, emotional belonging, fulfilling professional roles and responsibilities, professional development and opportunities evaluation, duty and authority limit scores in the profession, according to the number of pregnancies, number of miscarriages, number of births and number of living children (p>0.05). Midwives' approach to medical errors scores; the scores of those who were satisfied with the profession (x=3.70) were found to be statistically significantly lower than the scores of those who were dissatisfied with the profession (x=3.86) (t=-2.28; p=0.02