Akciğer kanseri tanısı alan hastaların demografik ve klinik verilerinin değerlendirilmesi: Tek merkez deneyimi
Evaluation of demographic and clinical data of patients with diagnosis of lung cancer: One center experience
- Tez No: 709817
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET NACİ ALDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Çalışmamızda, kliniğimizde son 10 yılda akciğer kanseri tanısı almış olan hastalarımızın demografik, epidemiyolojik ve klinik özelliklerinin geriye dönük olarak belirlenmesini amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji Kliniğine Ocak 2011-Haziran 2020 tarihleri arasında tanı ve tedavi için başvuran akciğer kanseri hastaları çalışmaya alındı. Bu çalışmada hastalara ait bilgiler hastanemiz elektronik dosya sisteminden ve arşiv dosyalarından retrospektif olarak elde edildi. Bulgular: Tanı ve tedavi amacıyla başvuran 331 akciğer kanseri hastası alındı. Hastaların yaş ortalaması 62,7±10,3'dir. Hastaların %83,4'ü erkek, %16,6'sı kadındır. Erkek/Kadın oranı 5/1 idi. Hastaların ensık başvuru şikâyetleri öksürük, nefes darlığı, göğüs ağrısıydı. Hastaların %10,5'inin sigara içim öyküsü yok iken %66,5'inin sigara içme öyküsü mevcuttu. %23'ünün ise sigara içme hikâyesi bilinmiyordu. Hastaların %15,3'ünde tandır öyküsü mevcuttu. Radyolojik olarak tümöral lezyonların en sık lokalizasyonu %38 hasta ile sağ üst lobdu. Diğer yerleşimler sırası ile sol üst lob (%28,4), sağ alt lob (%15,8), sol alt lob (%12,2) ve sağ orta lob (%5,6) idi. En sık görülen histopatolojik tipler ise yassı hücreli karsinom (%39,3), adenokarsinom (%26,8) ve küçük hücreli karsinomdu (%20,1). Hastaların tanı esnasındaki evreleri sıklık sırasına göre; evre 4(%48,9), evre 2(%39), evre 2(10,9) ve evre 1(%1,3) dir. Tüm hastalarda median genel sağkalım süresi (mGSK) 14±1,4 (11,2-16,8) ay olarak bulundu. ECOG ve evre yüksekliğinin sağkalımı olumsuz etkilediği görüldü. Cinsiyete göre mGSK, kadınlarda 31 ay bulunurken, erkeklerde 13 ay bulundu. Sonuç: Çalışmamızda elde ettiğimiz verilerin daha önce yapılan diğer çalışmalarla uyumlu olduğu görüldü. Hastaların çoğunluğunun ileri evrede tanı almasında sigara içiminin yaygın olduğu ülkemizde, hastaların semptomlarını sigara içimine bağlamaları ve asemptomatik olmaları nedeniyle sağlık kuruluşlarına geç başvurmalarının etkili olduğu düşünüldü. Buna ek olarak yapılan diğer çalışmalara göre tanı alan kadın hasta oranının yüksek olması bölgemizde yaygın tandır kullanımına bağlı olduğu düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed at retrospective evaluation of demographic, epidemiologic, and clinical features of patients diagnosed with lung cancer in our clinics. Methods: Patients with lung cancer who were referred to Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaş Medical School Medical Oncology Clinic between January 2011 and Jun 2020 for diagnosis and therapy were included into the study. Patients' data were collected retrospectively using the hospital electronic file system and archive files. Results: 331 lung cancer patients who applied for diagnosis and treatment were included. The average age of the patients is 62.7 ± 10.3. 83.4% of the patients are male and 16.6% are female. Male/Female ratio was 5/1. The common complaints of the patients were cough, shortness of breath, and chest pain. While 10.5% of the patients had no smoking history, 66.5% had a smoking history. 15.3% of the patients had a history of tandoor. 23% of the patients had no smoking history. Radiologically, the most common localization of tumoral lesions was the right upper lobe with 38% of patients. The other locations were left upper lobe (28.4%), right lower lobe (15.8%), left lower lobe (12.2%) and right middle lobe (5.6%), respectively. The most common histopathological types were squamous cell carcinoma (39.3%), adenocarcinoma (26.8%) and small cell carcinoma (20.1%). Stage of patients were; stage 4(48.9%), stage 3(39%), stage 2(10.9%), stage 1(1,3). The median overall survival was 14 ± 1.4 (11.2-16.8) months in all patients. It was observed that ECOG and stage elevation negatively affected survival. According to gender, median overall survival was found 33 months in women and 13 months in men. Conclusion: It was observed that the data we obtained in our study were compatible with other previous studies. In our country, where smoking is common for the majority of patients to be diagnosed at an advanced stage, it was thought that late admission to healthcare institutions was effective due to the fact that patients attributed their symptoms to smoking and they were asymptomatic. In addition, the high rate of female patients diagnosed according to other studies was thought to be due to the widespread use of tandoori in our region.