Astım hastalığına genetik duyarlılıkta IL-13 ve TNF-α polimorfizmlerinin rolünün araştırılması
The role of IL-13 and TNF-α polymorphisms in genetic susceptibility to asthma disease
- Tez No: 709823
- Danışmanlar: PROF. DR. ELA KADIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Farmasötik Toksikoloji, Pharmaceutical Toxicology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Astım, günümüzde çok sık rastlanan, etiyolojisinde hem genetik hem de çevresel faktörlerin rol oynadığı bir hastalıktır. Astımda bireysel duyarlık ile ilgili yapılan araştırmalar, IL-13 ve TNF-α genlerindeki Tek Nokta Polimorfizmlerinin (TNP) önemli olduğunu göstermiştir. Bu çalışmanın amacı, IL-13 C1923T ve TNF-α G308A polimorfizmlerinin astıma genetik duyarlılıktaki rolünün belirlenmesidir. Bu amaçla astım hastası (n=124) ve kontrol grubu (n=115) DNA örnekleri çalışmaya dâhil edilerek, PCR- RFLP yöntemiyle IL-13 ve TNF-α genotipleri belirlenmiştir. Çalışmamızda yaş, cinsiyet ve beden kitle indeksine göre düzeltme yapıldığında, IL-13 TT genotipini taşıyanlarda IL- 13 CC genotipini taşıyanlara göre astım görülme riskinin 2,879 kat arttığı gözlenmiştir (p=0,047).
Özet (Çeviri)
Asthma is a very common disease, in which both genetic and environmental factors play a role. Studies on individual susceptibility in asthma have shown that Single Nucleotide Polymorphisms (SNP) in the IL-13 and TNF-α genes are important. The aim of this study is to determine the role of polymorphisms in IL-13 and TNF-α genes in genetic susceptibility to asthma. For this purpose, DNA samples of asthma patients (n=124) and control group (n=115) were included in the study and IL-13 C1923T and TNF-α G308A genotypes were determined by PCR-RFLP method. In our study, when adjustments were made for age, gender and body mass index, it was observed that the risk of developing asthma increased 2,879 times in patients with IL-13 TT genotype compared to those with IL-13 CC genotype (p=0,047).