Pentilentetrazol ile sıçanlarda oluşturulan deneysel epilepsiye tofasitinib'in etkisi
- Tez No: 709822
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Farmasötik Toksikoloji, Fizyoloji, Pharmaceutical Toxicology, Physiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Epilepsi, tüm yaş gruplarını etkileyebilen nöbetlerle karakterize kronik bir hastalıktır. Bu çalışmada, romatolojik hastalıkların tedavisinde kullanılan TOFA'in epilepsi gelişimine olan etkisini ve kronik epilepsi oluşturulmuş sıçanlarda tedavi edici etkisini araştırmayı amaçladık. 7-8 aylık erkek Wistar sıçanlar (337±18 gr) rastgele 2 gruba (n=24) ayrıldı (Kontrol ve TOFA-tutuşma). Kronik epilepsi tutuşma skalasına göre PTZ enjeksiyonları haftanın 3 günü düzenli olarak 35 mg/kg dozda yapıldı. Tutuşturma esnasında TOFA tutuşma grubuna PTZ enjeksiyonlarından 1 saat önce 5 mg/kg TOFA, kontrol grubuna ise TOFA'nın çözücüsü %1`lik metilselüloz enjekte edildi. TOFA enjekte edilen grup ile diğer gruplar nöbet evresi ve tutuşma enjeksiyon sayısı açılarından karşılaştırıldı. Kontrol grubunda tutuşma meydana geldikten sonra sıçanların kafalarına elektrokortikogram (ECoG) kaydı için tripolar elektrot takıldı ve rastgele olarak iki gruba ayrıldı (Sham grubu ve TOFA-tedavi grubu). TOFA-tedavi grubuna 1 hafta boyunca her gün 5 mg/kg TOFA enjeksiyonları yapıldıktan sonra ECoG kayıtları elde edilerek Labchart-7 programında analiz edildi. Sham grubu ve TOFA-tedavi grubu nöbet evresi, ilk myoklonik jerk latansı, toplam diken sayısı ve jeneralize tonik-klonik nöbet süresi parametreleri açısından karşılaştırıldı. Normal dağılıma uyan verilerin analizinde bağlı ve bağımsız değişkenli t-testi kullanıldı. Normal dağılıma uymayanlar için ise, Mann-Whitney U testi ve Wilcoxon bağımlı iki örnek testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is a chronic disease characterized by seizures that can affect all age groups. In this study, we aimed to investigate the effect of tofacitinib, a drug used in the treatment of rheumatological diseases, on the development of epilepsy and its therapeutic effect on chronic epilepsy in rats. 7-8 months old male Wistar rats (337±18 g) were randomly divided into 2 groups (n=24) (Control and TOFA-kindling). According to the chronic epilepsy kindling scale, PTZ injections were regularly (3 days a week) administered at a dose of 35 mg/kg. During kindling procedure, 5 mg/kg TOFA was injected into the TOFA- kindling group 1 hour before the PTZ injections, and 1% methylcellulose which is the solvent of TOFA, was injected into the control group. The group injected with TOFA and the other groups were compared in terms of seizure stage and number of kindling injections. After kindling occurred in the control group, tripolar electrodes were attached to the rats' heads for electrocorticogram (ECoG) recordings and randomly divided into two groups (Sham group and TOFA-treatment group). After the TOFA-treatment group was injected with 5 mg/kg TOFA every day for 1 week, ECoG records were obtained and analyzed in Labchart-7 program. The sham group and the TOFA-treatment group were compared in terms of seizure stage, first myoclonic jerk latency, total spike number, and generalized tonic-clonic seizure duration parameters. Dependent and independent t-tests were used for the analysis of data with normal distribution. Mann-Whitney U test and Wilcoxon dependent two-sample tests were used for the data with normal distribution.