Evaluation the role of interleukin-17 and interleukin 37 in pathogenesis of type-2 diabetes
Tip-2 diyabet patojenizinde interleukin-17 ve interleukin 37'nin rolü değerlendirilmesi
- Tez No: 709865
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Diyabet, iki tip farklı patofizyolojiye sahip ciddi, bulaşıcı olmayan bir hastalıktır. Sağlık üzerinde büyük bir etkiye neden olduklarından, hastalığın risk faktörlerinin araştırılmasında hiçbir çabadan kaçınılmamaktadır. Bu tezde diyabet ile interlökinler(17 ve 18) arasındaki ilişkilerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Irak'ın Kerkük kentindeki Al-Jamhoury genel hastanesinden rastgele seçilmiş, 70'i hastalıklı, 70'i hastalıksız, her gruptan 35'i kadın ve 35'i erkek olmak üzere etik onay alındıktan sonra 140 kişi rastgele seçilmiştir. Her kan örneğinde hastaların glisemik durumuna (açlık kan şekeri ve hemoglobin A1C) ek olarak D vitamini düzeyi, kan üre düzeyi, serum kreatinin, lipid profil testi (kolesterol, trigliseritler, yüksek yoğunluklu lipoprotein ve düşük yoğunluklu lipoprotein) ve interlökinler 17 ve 37 araştırıldı. Sonuçlar, interlökin 17 ve 37'nin hasta grubunda anlamlı olarak daha yüksek olduğunu, hem yaş hem de vücut kitle indeksi ile negatif bir korelasyona sahip olan açlık kan şekeri ve hemoglobin A1C ile ilişkili olduğunu gösterdi. Ayrıca, glisemik durumun yaş, kilo, D vitamini, kan üresi ve dislipidemi ile negatif korelasyon gösterdiğini belirlendi.
Özet (Çeviri)
Diabetes is a serious non-communicable disease of two types of different pathophysiology. Since they cause a great impact on health, thus no effort is spared in investigating the risk factors of the disease. In this thesis was aimed to determine the correlations between diabetes and interleukins (17 and 37). 140 persons from Al-Jamhoury general hospital in Kirkuk in Iraq were randomly selected, were 70 of them had the disease and another 70 were free of the disease, 35 of each group were females and 35 of them were males, after ethical approval. Each blood samples were investigated for vitamin D level, blood urea level, serum creatinine, lipid profile test (cholesterol, triglycerides, high-density lipoprotein, and low-density lipoprotein) in addition to patients' glycemic status (fasting blood glucose and hemoglobin A1C) and interleukins 17 and 37. Results showed that interleukin 17 and 37 were found to be significantly higher in the patients' group and were correlated with fasting blood sugar and hemoglobin A1C with a negative correlation with both age and body mass index. It also determined the glycemic status to be negatively correlated with age, weight, vitamin D, blood urea, and dyslipidemia.