İnsanda fötal epidermis ve eklentilerinin farklı anatomik bölgelerdeki histomorfometrik analizi
  1. Tez No: 70987
  2. Yazar: M. SULTAN MERMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK DUMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
6.ÖZET Fetus epidermis ve eklerinin farklı anatomik bölgelerdeki kalınlığını, gelişimini ve dağılımını incelemek amacıyla histomorfometrik bir araştırma yapıldı. Fetus epidermis ve ekleri hakkında bilgi verildi. Selçuk Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği ve Sağlık Bakanlığı Doğum ve Çocuk Bakımevinden toplanan 40 adet fetus ve embriyo piyesi kullanıldı. Materyaller Hematoksilen-Eosin ve Masson Fontana boyası ile boyanarak x40 objektif büyütmede okulometre yardımıyla epidermis kalınlığı mikron cinsinden ölçüldü. Ekler x10 objektif büyütmede değerlendirildi (Kıl, ter, yağ bezi). Masson Fontana boyasında uyluk ve kafa derisinin kıl folliküllehndeki melanin granüllehnin görülme zamanı tesbit edildi. Epidermis yüksekliği, her 3 bölgede de ilk pikini 13. haftada yaptığı, 18, 19. haftalardan sonra belirgin bir yükselme gösterdiği tesbit edildi. Deri eklerinin ise yağ bezinin kafa derisinde 15. haftada, uyluk da 18. haftada, kafa derisi kıl follikülünün 10.5 haftada, uyluk da 13.6. haftada, ter bezinin ise kafa derisinde 20.4., uylukda yine 20.4, ayak tabanında ise 15.haftada rastlandı. Melanin granülleh kafa derisinde 15. haftada uyluk da 17.9. haftada görüldü. Bu bulgular değerlendirildiğinde epidermis kalınlığının en fazla olduğu bölge ayak tabanı, kıl folikülünün ilk geliştiği yer kafa derisi, ter bezinin ilk rastlandığı yer ayak tabanı, yağ bezinin ilk tesbit edildiği yer kafa derisi ve melanin granüllehnin ilk görüldüğü yer kafa derisi kıl folikülleri olarak değerlendirildi. Ayrıca bu çalışmada embriyo ve fetus epidermis ve ekleri ile ilgili elde edilen sayısal değerler adli tıpda düşük yaş tayininin tesbitinde faydalı olacağı kanaatindeyiz. 40
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY A histomorfometrik analysis was prepared for searching the fetal epidermis and its appandages. The difference of thickness, development between different anatomical regions were considered. Summary about fetal epidermis and appandages was given previously. 40 fetusus and embryos were collected from Selçuk University Gynecology and Obstetrics Clinic and Goverment Health Hospital. Speciemens were stained with H.E. and Masson Fontana, observed under x40 magnification. With help of oculometer, the results were determined in micron units. Appandages were determined under x10 magnification using Masson Fontana stain. The first appearence of melanin granules in thigh and scalp hairfollicules were estimated. In the three regions the first pike of epidermis thickness was observed in the 13. week. And confining 18, 19. weeks the thickness increased by the time. When previous appearaces were considered about the skin appandages, sebase glands first appeared in the scalp at 15th week, in thigh 18. week, the hair follicule appeared in the scalp at 10.5 week, thigh 13.6 week, sweet gland at the scalp 20.4 week, thigh 20.4 week, at sole 15. week. Melanin granules first appeared at the scalp in 15 week and thigh 17.9 week. When we consider all of these results the most thickest epidermis is in the sole, the hair follicule first developed at the scalp, the sweet gland is first is seen at the sole, sebase gland is first seen at the scalp, previous melanin granules are observed in the scalp hair folliküles. It is thought that the results obtained from this study can be helpful in medicine for feotal age determination. 41