Akromegali hastalarında epikardiyal yağ kalınlığının ekokardiyografik olarak değerlendirilmesi
The evaluation of epicardial adipose tissue thickness by echocardiography in patients with acromegaly.
- Tez No: 709874
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
GİRİŞ : Akromegalinin klinik bulguları ellerde ve ayaklarda büyüme, yumuşak doku şişmesi, artraljiler, mandibulanın büyümesi, açlık hiperglisemisi, hiperhidrosis, frontal kemikte büyüme, diabetes mellitus, hipertansiyon, respiratuvar ve kardiyak yetmezlik gibi birçok sistemi etkileyebilmektedir. Epikardiyal yağ dokusu, özellikle subepikardiyal koroner damarların çevresinde olmak üzere kalpteki gerçek visseral yağ dokusudur. Epikardiyal yağ dokusunun fizyopatolojisi hakkında çok az şey bilinmesine rağmen, koroner aterosklerozun gelişmesinde rol oynadığı düşünülmektedir. Bu çalışmamızın amacı, akromegali hastalarının sol ventrikül fonksiyonlarının transtorasik ekokardiyografi yöntemiyle sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırmak. Ayrıca, akromegali hastalarında ekokardiyografi ile epikardiyal yağ dokusu kalınlığı ölçümünün sol ventrikül fonksiyonlarını değerlendirmede yeni bir parametre olup olmayacağını değerlendirmektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya Haziran 2006 ve Mayıs 2009 tarihleri arasında Endokrinoloji polikliniğine başvuran 25 akromegali hastası ( 15 kadın, 10 erkek, yaş ortalaması 44.5 ± 10.1 yıl, BMI 24.4 ± 5.2 kg /m² ) ve 22 sağlıklı kontrol grubu ( 12 kadın, 10 erkek yaş ortalaması 37.40 ± 7.2 yıl, BMI 24.1 ± 3.3 kg /m² ) dahil edildi. Hastaların biyokimyasal değerlendirmesi ve transtorasik ekokardiyografik değerlendrmesi yapıldı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Clinical presentations of acromegaly are growth of hands and feets, soft tissue swelling, arthralgia, mandibular growth, fasting hyperglycemia, hyperhydrosis, growth of the frontal bone, diabetes mellitus, hypertension, multiple system deficiencies as cardiac and respirateur insufficiency. Epicardial adipose tissue is the real adipose tissue of fat that is localised espacially around supepicardial coronary vessels. Although the real role of epicardial adipose tissue is not known, it is thought that it has a role on developement of coronary atherosclerosis. We aimed to compare the left ventricule functions of patients in control and acromegalic group by transthorasic echocardiography. We also detected the thickness of epicardial adipos tissue of patients by echocardiography to evaluate if it is a new parameter on functions of left ventricule. MATERIALS AND METODS: We evaluated 25 acromegalic patients and 22 healthy controls in endocrinlogy policlinics between June 2006 and May 2009. All patients were evaluated in biochemical parameters and echocardiographic parameters.