Study of the level of the oxidation of lipids and state of oxidative stress in patients with renal failure
Böbrek yetmezliği olan hastalarda lipidlerin oksidasyon düzeyi ve oksidatif stres durumu çalışması
- Tez No: 709880
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma, 1 Haziran-9 Temmuz tarihleri arasında Irak, Bağdat'taki Bağdat Eğitim Hastanesi diyaliz şubesinde yürütülen bir kesitsel keşif incelemesidir. 105 katılımcı. 70'i diyalize giren böbrek yetmezliği hastası, 35'i erkek, 35'i bayan (hasta toplama), 30 sağlıklı (kontrol grubu). Amaç, bu biyokimyasal testislerin böbrek yetmezliği olan hastalarla olası ilişkisinin araştırılmasıdır. Çalışmamızda, toplam kolesterol gruplar arasında anlamLı olarak farklı bulunmadı, toplam fosfolipidler, lizofosfolipidler, Fosfatidilkolin veya Fosfatidiletanolamin de yoktu, ayrıca üre veya kreatinin seviyeleri ile anlamLı bir korelasyon göstermediler. Öte yandan, Lizofosfolipid'in kreatinin düzeyleri ile negatif, Sfingofosfolipid'in ise kreatinin düzeyleri ile pozitif bir ilişkisi olduğu saptandı. Süperoksit dismutaz ise üre düzeyi ile pozitif ilişkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is a review cross-sectional exploration led at the dialysis branch of Baghdad Teaching Hospital in Baghdad, Iraq, from June 1 to July 9. A 105 participants. 70 of whom were renal failure patients getting dialysis, 35 of whom were guys and 35 of whom were ladies (patients' gathering), and 30 healthy (control bunch). The aim, study of the possible relationship between this biochemical testes and patients with renal failure will be investigated. In our study, total cholesterol was not found to be significantly different among groups, neither did total phospholipids, lysophospholipids, Phosphatidylcholine or Phosphatidylethanolamine they also showed no significant correlation with urea or creatinine levels. On the other hand, Lysophospholipid was found to have a negative association with creatinine levels and Sphingophospholipid was found to have a positive correlation with creatinine levels. While Superoxide dismutase was found to be positively correlated to urea level.