Medroksi progesteron asetat ve didrogesteronun rat endometriyumu üzerine etkilerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 70990
  2. Yazar: MİNE KAYMAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN AKYÜREK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
7. ÖZET Kadın üreme sisteminin esas hormonlarından biri olan progesteron, rutin jinekolojik ve obstetrik uygulamada pekçok endikasyonda kullanılmaktadır. Progesteronun doğal ve sentetik birçok türevi vardır. MPA tüm dünyada ve ülkemizde ençok kullanılan progesteron türevidir. D ise yapıca doğal progesterona ençok benzeyen bir sentetik progestagendir. Bu çalışmada MPA ile D un rat endometriyumu üzerine olan etkileri karşılaştırıldı. MPA ve D aynı doz ve aynı süre olarak verildiklerinde, her ikisinin de rat endometriyumunda erken sekretuvar faz değişikliklere yol açtıkları gözlendi. Bu bulgudan hareketle seçilmiş endikasyonlarda MPA yerine doğal progesteronun steroizomeri olan, bu nedenle daha az yan etkilere sahip bulunan D nun kullanılabileceği sonucuna varıldı. Ancak yapılan bu çalışmanın bir hayvan deneyi olduğu ve bu konuda daha kapsamlı klinik çalışmalara gereksinim duyulduğu gözönünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Progesterone which is a essential hormone of the female reproductive system is used in many indications of routine gynecologic and obstetric aplications. Progesterone has many synthetic and natural derivates.MPA is the most frequently used progesterone derivates in world wide and also our country. D is a synthetic progesterone which resemble to the natural progesterone in structure. In this study the effect of MPA and D on rat endometrium were compared. When the MPA and D were administrated at the same time and the same dose, both drugs caused to the early secretory phase changes on the rat endometrium. D is a stereoisomer of natural progesterone. Because of these it has less side effect than MPA. So as a result, in chosen indications D can be used instead of MPA. But this current study is an animal experiment. We have to consider that, we need a large clinical study on this subject.