Normal, hiperplazik ve malign endometrial dokularda glikodelin ekspresyonu
Glycodelin expression in normal, hyperplasic and malign endometrial tissues
- Tez No: 709918
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ESRA KUŞÇU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
İnsan endometriumu, anatomik olarak gebeliğin tutunduğu ve muhafaza edildiği, yaşam boyunca histolojik ve yapısal değişikliklerin meydana geldiği bir dokudur (11). Endometrial hiperplaziler, progesteron etkisi altında olmayan hassas endometriumun devamlı östrojenik etki altında kalması sonucu ortaya çıkan ve endometrium karsinomuna ilerleme potansiyeli olan bir patolojidir (15,18-20). Endometrium kanseri, özellikle gelişmiş ülkelerde jinekolojik kanserler arasında en sık görülen kanser türüdür (26). Türkiye'de de, kadınlarda en sık rastlanan kanserlerden biridir(3). Yüksek insidansına karşılık kanserden ölümler arasında alt sıralarda yer almaktadır ve kanserden ölümlerin 7. en sık nedenidir (26,27). Genel olarak bakıldığında kadınların % 1-3'ünde yaşamları boyunca endometrium kanseri gelişecektir. Glikodelin, lipokalin grubundan, 28 kD molekül ağırlığında bir glikoproteindir, plasental protein 14 (PP14) olarak da bilinir (6). İmmünsüpresif ve kontraseptif özellikleri vardır. Müllerian orjinli normal dokuların yanı sıra, jinekolojik ve diğer organ tümörlerinden de salınır (6-9). Bu çalışmada, normal, hiperplazik ve malign endometrial dokularda glikodelin maddesinin salınımı ve bu maddenin endometrial neoplaziler ile ilişkisinin tespiti amaçlanmıştır. Glikodelin ile boyanma olup olmamasının, normal ve neoplazik endometrial dokuların ayrımı ve mevcut patolojinin derecesinin tespiti açısından katkı sağlayacağı ileri sürülmüştür. Endometrial hiperplaziler ve endometrial kanserlerin klinik ve patolojik özellikleriyle, glikodelin ekspresyonu arasındaki ilişkinin gösterilmesi ve böylelikle literatüre katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Çalışma sonucunda, beklenildiği gibi, atrofik ve proliferatif endometrium dokusunda glikodelin ile boyanma olmadığı, sekretuar endometriumda ise şiddetli boyanma olduğu görülmüştür. Glikodelin ile boyanmanın, daha çok glandlarda olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Endometrial cancer is the most common gynecological cancer among women in Turkey as well as all over the world. According to National Cancer Institute's Surveillance, Epidemiology, and End Results; five most common cancers in women are; breast, lung, colon, endometrium and ovary. According to the Ministry of Health 1999 data, 25,942 cancers were reported in Turkey. In the data of the same year, the four most common cancers in women are breast, stomach, skin, colon cancer, the first two most common gynecological cancers are cervix and endometrium. Endometrial hyperplasia is considered aa a precursor lesion to endometrial carcinoma. are being made. It is manifested by varying degrees of morphological and biological disorders and there is a spectrum of glandular and stromal proliferation ,with or without cytological atypia. The presence and severity of cytological atypia are considered to predictive of progression to endometrial carcinoma. Glycodelin, also known as placental protein 14 (PP14) is a member of the lipocalin group with a molecular weight of 28 kD. It has contraceptive and immunosuppressive activities. Besides normal tissues of Müllerian origin, it is also secreted from gynecological and other organ tumors. Glycodelin is released from most gynecological organs and tissues. In recent years, it has attracted a lot of attention especially in the field of gynecology and has been the subject of researchs. Horowitz et al. showed that elevated serum glycodelin levels in gynecological malignancies. Shabani et al, showed that elevated expression in breast cancers and Bischof et al showed in ovarian neoplasms. In our study,we aimed to determine the Glycodelin levels in normal endometrial tissue, endometrial hyperplasia and endometrial malignancy.