Physical and social transformation of urban green space
- Tez No: 9623
- Danışmanlar: SELAHATTİN ÖNÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
ÖZET KENTSEL YEŞÎL MEKANIN FİZİKSEL VE TOPLUMSAL DEGÎŞÎMÎ KAtLE, İnci Yüksek Lisans Tezi, Mimarlık Bölümü Tez Yöneticisi: Inst» Selahatt in ÖNÜR Haziran, 1990, 172 Sayfa Yeşil alanlar, açık kentsel mekanlar olarak, kent yaşamının niteliğini artırma potansiyeline sahiptir. Bununla beraber, kent dokusunu bütünleyici, etkin birer eleman olamamışlardır» Bu durum, kurgularında barındırdıkları ikileme bağlanabilir. Bir yandan kent karşıtı bir mekan yaratma çabası, diğer yandan bu mekanın kentle bütünleşmesi beklentisinin yarattığı ikilem, kentsel yeşil mekanların toplumsal bağ kuramamalarının temel nedenidir. Tarihteki bazı belli dönemler irdelendiğinde yeşil alanların her dönemde farklı misyonları olduğu ve bir toplumsal olgunun simgesi gibi davrandığı ve bunun doğal sonucu olarak farklı toplumsal bağları olduğu g ö z 1 em 1 eneb i lir. (Alna Bilim Dalı Kodu. 601.01.01) 111Bu çalışmada, yeşil mekanlar ın tarih boyuncu kurdukları farklı bağları vurgulamaktaki amaç, bu mekanların kurgulanmasında sosyal girdilerin nasıl belirleyici birer faktör olduğunun gösterilmesidir. Kentsel yeşil mekanlar kavramında çağdaş yaklaşımlara gelindiğinde, yeniden yapılanmanın nedenleri tartışılmakta, dar görüşlerle açık mekan üretme surecine son verme gereği vurgulanmaktadır. Çünkü bugünün kentinin bu mekanlara ayıldığı pay, sorumsuzca tüketilmek için oldukça kısıtlıdır. Sonuç olarak, kentsel yeşil mekan kurgusunun ardındaki kavram boşluğunun üstesinden deneysel bir anlayışla gelme ihtiyacı belirtilmektedir. Buna uygun olarak, kent bütününe hem fiziksel hem de sosyal anlamda duyarlı bir tasarım tutumunun geliştirilmesi önerilmektedir. Son olarak da bu çalışmanın ortaya koyduğu kavramlara kısaca değini lmektedir. anahtar sözcükleri! kentsel yeşil alan, park, merkez kent, mekansal değişim, yeşil ile sosyal bağ. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PHYSICAL AND SOCIAL TRANSFORMATION OF URBAN 6REEN SPACE KALE, Inci M. A. in Architecture Supervisors Inst. Selahattin öNUR June, 1990, 17S pages Urban green space as a public open space has the potentiality of enhancing the quality of urban life. However it has not been an actively integrating element in the urban fabric. This can be ascribed to the dilemma that it houses in its pre-structuring. The dilemma of the endeavour of creating an anti-urban space and the expectation of its integration to the city is the essential reason for the lack of social bond of the urban green space. Focusing on some certain periods in history, it is evident that open green space had always a different mission of acting as an allegory of a social fact. And as a natural consequence of this, it had always a different social bond. t < Sc i ence Code Number : 60 1.01.01)In this study the aim of emphasising the different bonds with green space throughout history is to show the social input as a defining factor in its pre-structuring. Coming to the contemporary approaches the reasons for the re-structuring of urban green space are discussed. The urgent need of putting an end to the production of open spaces with a narrow outlook is emphasised, since the city of today leaves a limited margin for such spaces to be consumed extravagantly. Consequently, the necessity of coping with the conceptual vacuum lying behind their pre-structuring with an experimental understanding is underlined. Accordingly, the development of an attitude of reflexive design that is responsive to the spirit of the city-whole both in physical and social manners is proposed. In conclusion, the concepts that are brought into view with the study are briefly touched. Key wordss urban green space, public park, central city, spatial transformation, social bond with green. i x