Subklinik diyabetliler ile yeni tespit tip 2 diyabetli kişilerde serum visfatin düzeyleri
Serum visfatin levels in patients with subclinical and newly diagnosed type 2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 709939
  2. Yazar: MÜJGAN GÜRLER
  3. Danışmanlar: UZMAN İSMAİL EKİZOĞLU, UZMAN ASLAN ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Internal diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, yeni tespit tip 2 diyabet ve subklinik diyabet/pre-diyabet (IFG ve IFG+IGT) dönemdeki olgularda serum visfatin düzeylerini bazı metabolik parametreler ile insülin direnci açısından karşılaştırmak, ilişkilendirmek amacıyla düzenlenmiştir. Çalışma; 52'si (%65) kadın, 28'i (%35) erkek toplam 80 olgu üzerinde yapılmıştır. Olgular; sağlıklı kontrol, yeni tespit tip 2 diyabet, yalnız IFG ve IFG+IGT olmak üzere 4 grupta toplanmıştır. Her grupta bel çevresi, kalça çevresi ölçüleri, yaş, cinsiyet ve BMI demografik özellikler kaydedilmiş olup, açlık plazma glukozu, açlık serum insülini, c-peptid, kortizol, % HbA1c, total kolesterol, HDL-K, LDL-K, VLDL-K, trigliserid, insülin/c peptid oranı ve HOMA-IR değerleri ölçülerek gruplar birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Kontrol grubuna göre pre-diyabet ve diyabet gruplarında ortalama serum visfatin düzeyleri daha yüksek bulunmuştur. Kontrol grubu ile pre-diyabetik ve tip 2 DM grupları karşılaştırıldığında, yaş, kalça çevresi ölçüsü, ortalama değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar; BMI, AKŞ, %HbA1C, TG, VLDL-K ortalama değerleri arasında istatiksel olarak çok ileri düzeyde anlamlı farklılıklar; kontrol grubu ile prediyabet grupları (hem IFG hem de IFG+IGT) karşılaştırıldığında, c-peptid, insülin ortalama değerleri arasında anlamlı, total kolesterol düzeyleri arasında ise çok ileri düzeyde anlamlı farklılıklar; kontrol grubu ile IFG grubu karşılaştırıldığında bel çevresi ölçüsü ortalama değerleri arasında çok ileri düzeyde, HOMA-IR, LDL-K, visfatin düzeyleri arasında ileri düzeyde anlamlı farklılıklar; kontrol grubu ile IFG+IGT grubu karşılaştırıldığında, bel çevresi ölçüsü, insülin/c-peptid oranı ortalama değerleri arasında ileri düzeyde farklılıklar, HOMA-IR, visfatin ortalama değerleri arasında çok ileri düzeyde anlamlı farklılıklar, HDL-K düzeyleri arasında ise anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Sonuç olarak, glukoz metabolizması bozukluğuna paralel olarak insülin, c-peptid, insülin/c-peptid oranı, %HbA1C ve insülin direnci ölçüm yöntemi; HOMA-IR ile visfatin düzeyleri kontrol grubundan pre-diyabet ve diyabet gelişimine doğru artış göstermiştir. Bununla birlikte kontrol grubundan pre-diyabet ve diyabete doğru kardiyovasküler risk parametreleri (Total Kolesterol, LDL-K, VLDL-K, TG) ile visfatin düzeyleri de benzer bir artış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to compare and correlate serum visfatin levels with some metabolic parameters in terms of insulin resistance in patients with newly diagnosed type 2 diabetes and subclinical diabetes/pre-diabetes (IFG and IFG+IGT). Study; It was performed on a total of 80 cases, 52 (65%) women and 28 (35%) men. Cases; healthy control, newly detected type 2 diabetes, IFG only and IFG+IGT were collected in 4 groups. Waist circumference, hip circumference, age, gender and BMI demographic characteristics were recorded in each group, fasting plasma glucose, fasting serum insulin, c-peptide, cortisol, % HbA1c, total cholesterol, HDL-C, LDL-C, VLDL-C. , triglyceride, insulin/c peptide ratio and HOMA-IR values were measured and the groups were compared with each other. Mean serum visfatin levels were found to be higher in the pre-diabetes and diabetes groups compared to the control group. When the control group and pre-diabetic and type 2 DM groups were compared, there were statistically significant differences between age, hip circumference and mean values; Statistically very significant differences between the mean values of BMI, FPG, %HbA1C, TG, VLDL-C; When the control group and prediabetes groups (both IFG and IFG+IGT) were compared, significant differences were found between the mean values of c-peptide and insulin, and very significant differences in total cholesterol levels; When the control group and IFG group were compared, there were significant differences in the mean values of waist circumference, and very significant differences in the levels of HOMA-IR, LDL-C, visfatin; When the control group and IFG+IGT group were compared, significant differences were found between waist circumference, mean insulin/c-peptide ratio values, very significant differences between mean values of HOMA-IR and visfatin, and significant differences between HDL-C levels. As a result, in parallel with glucose metabolism disorder, insulin, c-peptide, insulin/c-peptide ratio, %HbA1C and insulin resistance measurement method; With HOMA-IR, visfatin levels increased from the control group towards the development of pre-diabetes and diabetes. However, cardiovascular risk parameters (Total Cholesterol, LDL-C, VLDL-C, TG) and visfatin levels also showed a similar increase from the control group towards pre-diabetes and diabetes.