Tip 2 diyabetes mellituslu hastalarda diyabetin kardiyovaskuler otonom nöropati ve diyastolik kalp fonksiyonları üzerine etkisi ve pro-bnp ilişkisi
- Tez No: 852950
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ALPAY YEŞİLALTAY, PROF. DR. ERTUĞRUL ZENCİRCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Diyabetik kardiyovasküler otonom nöropati, tip 1 diyabetlilerin yaklaşık dörtte birinde, tip 2 diyabetlilerin ise yaklaşık üçte birinde rastlanan; artmış mortalite ve sessiz miyokard iskemisi ile beraber inmeye bile yol açabilen, diyabetin ciddi bir komplikasyonudur. Bu durum, otonom sinir sisteminin farklı bölümlerinin fonksiyonel anormalliğine ya da organik yapısal hasarına bağlanabilir. Otonom sinir sisteminin bu fonksiyonel defektlerinin düzeltilmesi için çeşitli ajanlar kullanılmakla beraber, diyabetlilerde daha büyük oranda mevcut olduğu düşünülen subklinik otonom sinir hasarının basit, yatak başı yapılacak olan testler ile saptanabilmesinin, diyabetik otonom nöropatinin erken dönemde fark edilerek daha ileri safhalara ilerlemeden tedavi ve hatta önlenmesi için önemli olduğunu vurgulamak uygun olacaktır. Bu noktada, diyabette iyi glisemik kontrolün, kardiyovasküler otonom nöropatiyi önlediği ya da geciktirdiği ve hatta mevcut otonom nöropatinin gerilemesine katkıda bulunduğu da vurgulanmalıdır. Sonuç olarak, bugüne kadar bu konuda yapılan araştırmalar arasında çalışmamız KON(+) ve KON(-) diyabeti olan hastalarda sol ve sağ ventrikül fonksiyonların karşılaştırıldığı ve proBNP düzeyleriyle ilişkinin değerlendirildiği ilk çalışma özelliğini taşımaktadır. Yaptığımız çalışmanın verilerine göre diyabetik hastalar diyastolik disfonksiyon açısından yakından izlenmelidir. Hastaları değerlendirirken özellikle kardiyovasküler otonom nöropati testleri daha sık kullanılmalı ve diyabetin yaşı arttıkça diyastolik disfonksiyonun kötüleşeceği unutulmamalıdır. Çalışmamızın sonunda vardığımız en önemli nokta; hastada EKO ile tespit edilmeyen diyastolik disfonksiyonun hekimi iyimserliğe itmemesi gerektiği, tam aksine şüphe halinde hekimin daha ileri kardiyak testleri yaptırmasıdır. Ayrıca diyabetik hastalarda kardiyovasküler otonom nöropatinin kardiyak disfonksiyon açısından önemi ise daha geniş çaplı araştırmalar ile değerlendirilmesinin yararlı olacağı görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
Diabetic cardiovascular autonomic neuropathy occurs in approximately a quarter of people with type 1 diabetes. It is seen in one and approximately one-third of type 2 diabetics; increased mortality and silent Diabetes is a serious disease that can even lead to stroke along with myocardial ischemia. It is a complication. This situation causes functional changes in different parts of the autonomic nervous system. It can be attributed to abnormality or organic structural damage. The autonomic nervous system is Although various agents are used to correct functional defects, subclinical autonomic nerve, which is thought to be present to a greater extent in diabetics Diabetic autonomic damage can be detected with simple, bedside tests. By detecting neuropathy at an early stage, it can be treated and even treated before it progresses to more advanced stages. It would be appropriate to emphasize that it is important for prevention. At this point, diabetes is good glycemic control prevents or delays cardiovascular autonomic neuropathy and may even It should also be emphasized that it contributes to the regression of existing autonomic neuropathy. As a result, our study is among the studies conducted on this subject to date. Left and right ventricular functions in patients with CON(+) and CON(-) diabetes This is the first study to compare and evaluate the relationship with proBNP levels. It carries. According to the data of our study, diabetic patients have diastolic should be closely monitored for dysfunction. When evaluating patients, especially cardiovascular autonomic neuropathy tests should be used more frequently and as the age of diabetes increases It should be noted that diastolic dysfunction will worsen. At the end of our study The most important point we reached; Diastolic dysfunction not detected by ECHO in the patient should not push the physician to optimism, on the contrary, in case of doubt, the physician should go further. having cardiac tests. Additionally, cardiovascular autonomic dysfunction in diabetic patients The importance of neuropathy in terms of cardiac dysfunction can be determined by larger studies. We believe that its evaluation would be useful.