Kliniğimizde 2010-2015 yılları arasında mesane transüretral rezeksiyon biyopsilerinde ürotelyal karsinom tanısı alan olguların WHO 2004 ve yeni tanımlanan varyantlara göre histopatolojik olarak değerlendirilmesi
Histopathological evaluation of cases diagnosed as urothelial carcinoma in bladder transurethral resection biopsies in our clinic between 2010 and 2015 according to WHO 2004 and newly defined variants.
- Tez No: 709949
- Danışmanlar: DOÇ. KEMAL BEHZATOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalışmamızda mesanenin en sık görülen kanserleri olan ürotelyal karsinomların (ÜK) tanı alma yaşları, evre ve derecelerin cinsiyete göre dağılımları ile ÜK'larda varyantların evre ve cinsiyete göre izlenme oranları araştırılmıştır. Patoloji kliniğimizde 2010-2015 yılları arasında tanı alan ÜK olguları elektronik veri tabanından tarandı. Blok ve lam arşivinden tamamının mevcut hematoksilen-eozin (H&E) ve immünohistokimyasal (İHK) belirteç boyalı preperatları çıkartılarak, preparatların tamamı tekrar incelendi. Çalışmada hastaların re-transüretral rezeksiyon (TUR) biyopsileri çalışma dışı bırakılırken ilk defa ÜK tanısı verilen olgular çalışmaya dâhil edilmiştir. Her bir olgu Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 2004 sınıflaması dikkate alınarak tekrar incelenmiş; olgular derece, evre ve eşlik eden ÜK varyantları açısından taranmış ve bu verilere ek olarak cinsiyet ve yaş bilgileri elektronik veri tabanından elde edilmiştir. 2010-2015 yılları arasında bölümüzde ÜK tanısı almış 1081 hastaya ait 1355 biyopsi materyalinden çoğunluğunu nüks olguların oluşturduğu 676 olgu çalışma dışı bırakılarak toplamda 679 olgu çalışmaya dâhil edilmiştir. Olguların 589'u erkek 90' kadın olup tanı alma yaş ortalamaları sırasıyla 64,2 ve 66,0 olarak izlenmiş ve istatistiksel incelemede erkek ve kadınların yaş ortalamalarında anlamlı fark saptanmamıştır (p=0,079). 679 mesane ÜK olgusu tümör evresi bazında tarandığında 298 düşük dereceli pTa, 73 yüksek dereceli pTa olmak üzere toplam 371 pTa, 194 pT1, 109 pT2, 4 insitu ÜK ve 1 adet pT4 saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study; age, gender, stage and grade distribution of conventional urothelial carcinoma (UC) and variants of urothelial carcinoma of bladder are investigated. UC cases diagnosed in our pathology clinic between years 2010-2015 were identified using the electronic database. Hematoxylin-eosin and immunohistochemical marker painted slides were pulled out from the archive. All slides were examined again. TUR biopsies from the patients at the time of initial diagnosis were included in our study. Re-TUR biopsies were excluded from the study. Cases were re-examined according to WHO 2004 classification and grade, stage and concomitant UK variants were documented for each case. In addition to this data, age and gender information for each patient were obtained from the electronic database. Between the years 2010-2015, 1355 biopsies from 1081 different patients were present with the diagnosis of urothelial carcinoma. 676 cases with recurrence were excluded from the study. Finally 679 patients were included in the study. The mean age for male and female patients were 64,2 and 66,0 years respectively; there were 589 males and 90 females. There were no significant difference in the statistical analysis of the average age of men and women (p=0,079). 371 pTa (298 low-grade, 73 high-grade), 194 PT1, 109 pT2, 4 in situ urothelial carcinoma and 1 pT4 were detected in the 679 cases of urothelial carcinoma of the bladder.