2010 – 2015 yılları arasında kliniğimizde takip edilen akut lenfoblastik lösemi hastalarının demografik, klinik ve laboratuar bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of demographic, clinical and laboratory findings of patients with acute lymphoblastic leukemia followed up in our clinic between 2010 and 2015
- Tez No: 471425
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SÖKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş ve Amaç: ALL çocukluk çağı kanserlerinin en sık görüleni olup sağkalım oranları çoklu kemoterapilerle %80‟lere çıkmıştır. Bu çalışmadaki amacımız Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji- Onkoloji Bölümünde 2010-2015 yılları arasında ALL tanısı almış hastaları geriye dönük tarayarak; klinik ve laboratuar bulgularını, kemik iliğinin morfolojik özelliklerini, immünofenotipik ve sitogenetik özelliklerini, kemoterapiye yanıtlarının değerlendirilmesi ve mortalite oranını belirlemektir. Gereç ve Yöntem: 2010- 2015 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi Hematoloji ve Onkoloji polikliniğine başvuran hastalardan Akut Lenfoblastik Lösemi(ALL) tanısı almış, TR-ALL BFM 2000 ve ALL-IC-BFM 2009 protokolü ile tedavi edilen 121 hastanın dosyaları geriye dönük taranmış ve çalışmaya dâhil edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan çocukların %70,2‟si 1-6 yaş arasında, %47,9‟u kırsal alanda yaşamaktadır. En sık rastlanan başvuru şikâyetlerin; ateş, halsizlik, solukluk ve iştahsızlık olduğu görüldü. Başvuruda en sık rastlanan fizik muayene bulgusu ise lenfadenopatiydi. Hastaların %41,3‟ü A Rh+, %34,7‟si 0 Rh + ve %13,2‟si B Rh + kan grubuna sahipti. Hastaların %65,3‟nün beyaz küre(WBC) değeri 0-20.000/mm3 arası, %71,1‟nin hemoglobin(HGB) değeri 7 g/dl üzeri ve %67,8‟nin platelet(PLT) değeri 100.000/mm3 ve altı olduğu saptanmıştır. Hastaların %3,3‟ünde t(9,22), %0,8‟inde t(4,11) pozitif saptanmıştır. Hastaların %78,5‟i B-ALL ve %21,5‟i T-ALL olduğu saptanmıştır. Hastaların %57‟sinde TR-ALL BFM 2000 protokolü uygulanırken, %43‟ünde ALL IC-BFM 2009 protokolü uygulanmıştır. Hastalarda relaps oranı %5,8 ve genel mortalite oranı %11,6 olarak bulundu. Cinsiyet, beyaz küre sayısı, hemoglobin düzeyi, trombosit sayısı, immunofenotipi ile mortalite arasında istatiksel olarak anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Demographic, Clinical and Laboratory Findings of Patients with Acute Lymphoblastic Leukemia followed up in our Clinic between 2010 and 2015 Introduction and Objective: Acute Lymphoblastic Leukemia (ALL) is the most common type of childhood cancers with a survival rate up to 80% thanks to multiple chemotherapies. This retrospective study aims to screen patients who had been diagnosed with ALL in the Pediatric Hematology-Oncology Department of the Dicle University Faculty of Medicine between 2010 and 2015; and to reveal the mortality rate by evaluating clinical and laboratory findings, immunophenotypic and cytogenetic characteristics, morphologic features of bone marrow, and evaluating chemotherapeutic response. Material and Method: The files of 121 patients who had been diagnosed with Acute Lymphoblastic Leukemia (ALL) and who had been treated with TR-ALL BFM 2000 and ALL-IC-BFM 2009 protocol in the Hematology and Oncology Polyclinic of Dicle University Faculty of Medicine Pediatric Hospital between 2010 and 2015 were screened retrospectively and included in the study. Results: Of the children included in the study, 70.2% was in the 1-6 age group and 47.9% was living in the rural area. The most common symptoms during admission were fever, fatigue, pallor and loss of appetite. The most common physical examination symptom was lymphadenopathy during admission. Of the patients, 41.3% was A Rh +, 34.7% was 0 Rh + and 13.2% was B Rh +. Of the patients, 65.3% had a white blood cell (WBC) count of 0-20,000/mm3, 71.1% had a hemoglobin (HGB) value of 7 g/dl and above and 67.8% had a platelet (PLT) count of 100,000/mm3 and below. t(9,22) and t (4,11) were positive in 3.3% and 0.8% of the patients, respectively. Of the patients, 78.5% was found to be B-ALL and 21.5% was found to be T-ALL. TR-ALL BFM 2000 protocol had been applied in 57% of patients, whereas ALL IC-BFM 2009 protocol had been applied in 43% of patients. The relapse rate of patients was 5.8% and the overall mortality rate was 11.6%. There was no statistically significant difference in terms of gender, white blood cell count, hemoglobin level, platelet count, immunophenotype and mortality.