Konya bölgesinde istemli düşük yapan kadınların sosyodemografik özellikleri
- Tez No: 70998
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAHİR KEMAL ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Public Health, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
6. ÖZET Gelişmekte olan ülkelerde en önemli sağlık problemlerinden birisi 15-49 yaş arası kadınların karşılaştıkları istemli düşüktür. Bu çalışmanın amacı menstrüe; regülasyon (MR) ile istemli düşük yapan kadınların sosyodemografık özelliklerin; tanımlamak ve MR ve bu karakterler arasındaki ilişkiyi ve MR sonrası komplikasyonları ortaya çıkarmaktır. Kasım 1995'de Konya Çocuk ve Kadın Hastanesi'ne istemli düşük için başvuran 111 kadın ile görüşme yapıldı. Bu araştırmada istemli düşüğü etkileyen faktörler tanımlayıcı ve analitik olarak incelendi. Eğitim seviyesi yükseldikçe istemli düşüğü zararlı görme oram da artmaktadır (p0.05). İstemli düşükten sonra erken komplikasyon hızı %28'dir. En sık komplikasyon %12.6 ile karın ağnsıdır. 63
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY In developing countries one of the most important health problems is the induced abortion which is met among the women between the ages 15-19. The aim of this study is to describe the sociodemographic characteristics of women who had induced abortion by means of menstruel regulation method (MR) to find out t lie- relationship between these characteristics and MR, and complications after MR. in November 1995 111 women, who applied to Konya Children and Women's Hospitai for induced abortion, were interviewed. In this research the factors which affee: induced abortion have been descriptively, analytically studied. As the standard of education gets, higher the rate of view-point that regards induced abortion as harmfui (p0.05). The rate of early complications after induced abortion is 28%. The most frequency complication is abdominal pain with rate 12.6%.