Şirket birleşmelerinin vergi avantajı yaratması yönünden analizi
The analysis of mergers in terms of tax advantages
- Tez No: 710012
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Hukuken bağımsız iki veya daha fazla işletmenin, hukuksal birliktelik için bir çatı altında toplanması birleşme olarak tanımlanmaktadır. TFRS 3 Şirket Birleşmeleri Standardına göre, yeni bir şirketin gruba katılması şirket birleşmesi olarak değerlendirilmekte, gruba mensup iki şirketin birleşmesi, şirket birleşmesi olarak görülmemektedir. Şirket birleşmelerinin, büyümek, sinerji yaratmak, ölçek ekonomisinden yararlanmak, yeni pazarlara girmek, rekabet avantajından yararlanmak gibi birçok amacı vardır. Vergi avantajından yararlanmak da şirket birleşmelerinin en önemli nedenlerinden biridir. Yaptığımız çalışmada Ocak 2015 – Aralık 2018 tarihleri arasında halka açık şirketlerin gerçekleştirdiği şirket birleşmeleri örneklem olarak alınmış ve birleşmelerin tamamının grup içi birleşme olduğu görülmüştür. Örneklemimizde yer alan birleşmelerin %95'inde vergi avantajının olduğu, şirketlerin bu avantajdan yararlandığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
For the purpose of juridical unity, the coalescence of two or more legally independent businesses is defined as merger. With respect to TFRS 3, the Standard of Mergers, incorporation of a new company to a corporate group is considered as a merger, a merger of two companies belonging to the same corporate group is not regarded as a merger on the other hand. Company mergers are of several objectives such as growing, creating synergy, taking advantage of economies of scale, entering new markets, and benefiting from competitional advantage. Utilizing tax advantage is also one of the most important motives for company mergers. In our study, mergers of publicly held corporations, dated to January 2015 and December 2018 period, were selected as a sample, and it was observed that all mergers analyzed were in-group mergers. It was concluded that 95% of the mergers in our sample have tax advantages and enjoy this advantage.