Sağ venrikül enfarktüslerde primer perkütan girişim sonrası takip sonuçları
Follow-up results after primary percutaneous intervention in right ventricle infarctions
- Tez No: 710051
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE ÇAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Sağ ventriküler enfaktüsle (Sağ VE) ve sonuçları ile ilgili bilgiler kısıtlıdır. Bilgilerin çoğu mekanik revaskülarizasyon dönemi öncesine aittir. Bu bilgiler Sağ VE'nin daha yüksek mortalite ve morbitide ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Koroner reperfüzyon tedavilerindeki gelişmelerin Sağ VE komplikasyonlarında azalma sağlamıştır. Ancak mekanik reperfüzyona rağmen Sağ VE'le komplike olmuş inferiyor miyokardiyal enfarktüslerde (IME)' pür IME'lere göre daha fazla mortalite ve morbiditenin varlığını gösteren çalışmalar mevcuttur. Reperfüzyon tedavisinin sonuçlarını işlemin başarısının yanında etkileyen en önemli fartörlerden birisi kapı balon süresinin kısa olmasıdır. Bu çalışmada, erken dönemde (ortamala kapı balon süresi < 30 dk) başarılı reperfüzyon tedavisi sonrası Sağ VE ile komplike olmuş IME'nin, pür IME ile hastane içi mortalite ve komplikasyon açısından karşılaştırmasını yaptık YÖNTEM: İME tasını ile kabul edilmiş proksimal RCA tıkanıklığı olan ve perkütan girişim ile başarılı reperfüzyon sağlanmış ardışık hastalar çalışmaya dahil edildi. EKG'de V4R ST segment yükselmesi varlığında sağ VE grubuna alındı. Tüm hastalar ilk 24 saatte transtorasik ekokardiyografi ile değerlendirildi. Hastaların göğüs ağrısı başlangıcından hastaneye başvuru zamanına kadarki süre ağrı-kapı süresi, hastane başvuru zamanından perkütan koroner girişimde ilk balonun şişirildiği zamana kadarki süre kapı balon süresi olarak hesaplandı. Hastalar hastane içi ölüm, major ve minör komplikasyonlar açısından takip edildi. Hastalar taburculuk sonrası ortalama telefon ve rutin hastane başvuruları ile izlendi. Taburculuk sonrası ortalama 10 hatalık takip süresine ulaşıldı. BULGULAR: Çalışmaya 46 ardışık hasta dahil edildi. 16 hasta sağ ventrikül enfarktüs grubundaydı. Hastaların ortalama yaşı 56 idi. Çoğunluğu erkekti (n: 39; % 85). Ortalama ağrı balon süresi 146 ± 117 dk, ortalama kapı balon süresi 23.1 ± 6.6 dk idi. Sağ ventrikül enfarktüslü hastalarda TAPSE (1.39 ± 0.21 cm, 2.35 ± 0.46 cm, P 0.05). Her iki grupta da mortalite gözlenmedi. Major ve minör komplikasyonlar açısından gruplar arasında fark saptanmadı (p>0,05). Hastane yatış süreleri acısından gruplar arasında fark saptanmadı (p>0,05). 10 haftalık izlem süresinde her iki grupta da yeni enfaktüs, hastane yatışı ya da ölüm gözlenmedi. TARTIŞMA VE SONUÇ: Reperfüzyon tedavindeki gelişmeler ME klinik seyrinde dramatik değişiklikler sağlamıştır. Literatürde reperfüzyon tedavisine rağmen Sağ-VE'nin klinik seyrinin pür İME'ye göre daha kötü olduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur. Ancak çalışmamız erken dönemde başarılı reperfüzyon tedavisinin sağ VE ile komplike olmuş İME'indeki olumsuz klinik seyri tamamen engelleyebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Information on right ventricular infarction (Right VI) and its outcomes is limited. Most of the information belongs to the pre-mechanical revascularization period. This information indicates that right VI is associated with higher mortality and morbidity. Coronary reperfusion Improvements in treatment have resulted in a reduction in right VI complications. However, despite mechanical reperfusion, there are studies showing the presence of higher mortality and morbidity in inferior myocardial infarctions (IMIs) complicated with right VI compared to pure IMIs. One of the most important factors affecting the results of reperfusion therapy, as well as the success of the procedure, is the short duration of the gate balloon. In this study, in the early period (mean gate balloon time < 30 min) after successful reperfusion therapy, we compared IMI complicated by right VI with pure IME in terms of in-hospital mortality and complications. METHODS: Consecutive patients with proximal RCA occlusion diagnosed with IME and successful reperfusion with percutaneous intervention were included in the study. In the presence of V4R ST segment elevation on ECG, it was transferred to the right VE group. All patients were evaluated with transthoracic echocardiography in the first 24 hours. The time from the onset of chest pain to the time of admission to the hospital, the duration of pain-door, from the time of hospital admission to the time of percutaneous coronary intervention The time until the first balloon was inflated was calculated as the door balloon time. The patients were followed up for in-hospital death, major and minor complications. Patients after discharge were followed up with average telephone and routine hospital admissions. A mean follow-up period of 10 weeks was achieved after discharge. RESULTS: Forty-six consecutive patients were included in the study. 16 patients were in the right ventricular infarction group. The mean age of the patients was 56 years. The majority were male (n: 39; 85%). The mean pain balloon time was 146 ± 117 min, and the mean gate balloon time was 23.1 ± 6.6 min. TAPSE (1.39 ± 0.21 cm, 2.35 ± 0.46 cm, 0.05). No mortality was observed in either group. There was no difference between the groups in terms of major and minor complications (p>0.05). There was no difference between the groups in terms of duration of hospitalization (p>0.05). No new infarction, hospitalization or death was observed in either group during the 10-week follow-up period. DISCUSSION AND CONCLUSION: Advances in reperfusion therapy have led to dramatic changes in the clinical course of MI. There are studies in the literature showing that the clinical course of Right-VE is worse than that of pure IMI, despite reperfusion therapy. However, our study showed that successful reperfusion therapy in the early period can completely prevent the adverse clinical course of IMI complicated by right VI.