Tip 1 diyabetes mellituslu hasta ailelerinin metabolik kontrole etkileri
The effects of family of patients with type 1 diabetes mellitus on metabolic control
- Tez No: 710099
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADİ VİDİNLİSAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Tip 1 Diyabetes Mellitus (DM) genetik yatkınlığı olan bireyde pankreasin betahücrelerinin yıkımı ile seyreden otoimmun bir hastalık olup çocukluk çağı kronik hastalıkları içinde en yüksek ikinci insidansi gösterir. Morbidite ve mortalite, metabolik bozukluklarla beraber retinopati, nefropati, nöropati, iskemik kalp hastalığı ve arterlerdeki tıkanmaya bağlı ekstremite gangrenleri gibi komplikasyonlardan kaynaklanır. Hastalık insidansının ülkelere göre değişik olması ırk, coğrafi böge, ortalama çevre ısısı ve beslenme alışkanlıkları ile ilişkili olduğunu düşündürmektedir. Tüm çocukluk çağı kronik hastalıklarında olduğu gibi hastalik kontrolünde ailelerin de rolü büyüktür. Hasta aileleri diyabet tedavi ekibi içinde görev almaktadırlar. Metabolik kontrolün sağlanması hastalığın görülebilecek komplikasyonları ve hastanın yaşam kalitesi açısından önemlidir. Ailenin eğitim düzeyi ve sosyoekonomik durumu da Tip 1 DM'li hastalarda metabolik kontrolü etkileyebilmektedir. Bu çalışmada TCSB Ankara Dışkapı Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji polikliniğinde Tip 1 DM tanısı ile takipli olan hastaların ailelerinin, metabolik kontrole olan etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Type 1 Diabetes Mellitus (DM) is an autoimmune disease that progresses with the destruction of beta cells of the pancreas in individuals with a genetic predisposition, and it has the second highest incidence among childhood chronic diseases. Morbidity and mortality result from metabolic disorders as well as complications such as retinopathy, nephropathy, neuropathy, ischemic heart disease, and extremity gangrene due to occlusion of the arteries. The fact that the incidence of the disease is different according to the countries suggests that it is related to race, geographical region, average environmental temperature and nutritional habits. As with all childhood chronic diseases, families have a great role in disease control. Families of patients take part in the diabetes treatment team. Ensuring metabolic control is important in terms of possible complications of the disease and the patient's quality of life. Education level and socioeconomic status of the family may also affect metabolic control in patients with Type 1 DM. In this study, patients who were followed up with the diagnosis of Type 1 DM in the TCSB Ankara Dışkapı Pediatrics Training and Research Hospital Endocrinology outpatient clinic. The effects of families on metabolic control were investigated.