Alan dışı mesleklerde finansal okuryazarlık düzeyinin belirlenmesi üzerine bir araştırma: Afyonkarahisar ili örneği
A research on determination of financial literacy level in non-field occupations: The sample of Afyonkarahisar province
  1. Tez No: 710138
  2. Yazar: NUH YALMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİM SÖZBİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Meslek seçimi insan hayatında oldukça önemli bir aşamadır. Bu kapsamda mesleklerin çalışma şartları, gelir düzeyi, toplumsal saygınlığı vb. nedenler bir ölçüt olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak kişinin meslek tercihi hangi alanla ilgili olursa olsun kazanç, gelir, harcama, tasarruf, yatırım vb. kavramlar herkesin temel düzeyde bilgi sahibi olması gereken temel kavramlardır. Avukatlık, doktorluk, eczacılık, mimarlık ve mühendislik mesleklerini icra eden meslek mensuplarının finansal okuryazarlık düzeyinin Afyonkarahisar ölçeğinde belirlenebilmesi amacıyla bir çalışma yapılmıştır. Avukat, doktor ve mühendislere yüzer adet; eczacı ve mimarlara ellişer adet olmak üzere toplamda 400 meslek mensubuna anket yapılmıştır. Anket verilerine ait tanımlayıcı istatistiklerle birlikte güvenirlik analizi, anlamlı bir farklılık olup olmadığının belirlenebilmesi amacıyla Bağımsız Örneklem T-Testi ve Tek Yönlü Anova analizi yapılmıştır. Meslek mensuplarının finansal okuryazarlık düzeyinin yeterli seviyede olmadığı sonucuna ulaşılmış ve meslekler arasında finansal okuryazarlık düzeyinin farklılaştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Choosing a profession is a very important stage in a person's life. In this context, some reasons appear as a criterion such as working conditions, income level and social prestige of professions. However, regardless of the profession proference of the person, concepts that everyone should have basic knowledge of such as income, openditure, savings, investment. A study was conducted to determine the financial literacy level of members of attorneyship, medical doctor, pharmaceutics, architecture and engineering professions in Afyonkarahisar scale. Each 100 for lawyers, doctors, engineers and each 50 for pharmacists and architects, a total of 400 members of professions, were surveyed. Reliability analysis, Independent Sample T-Test which determines whether there is a significant difference and One Way Anova analysis were made together with descriptive statistics of the survey data. It has been concluded that the financial literacy level of the members of the professions is not at a sufficient level and it has been observed that the level of financial literacy differs between the professions.