Vibrasyonlu dikey helezon konveyörün tasarımı ve analizi
Design and analysis of vibrating vertical screw conveyor
  1. Tez No: 710137
  2. Yazar: YUSUF OZAN SÖĞÜT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN MURAT BAĞDATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Dinamiği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tezde maden ürünleri, tıbbı ürünler, gıda ürünleri, kimyasal ve plastik sektöründe kullanılan özelikle taşımanın gerekli olduğu ve çeşitli alanlarda kullanılan vibrasyonlu dikey helezon konveyör makinası için araştırma ve geliştirme çalışmaları yapılmıştır. Çalışmada ülkemizde kullanılan konveyörde malzemelerin taşıma sırasında oluştukları ayrı ayrı ya da birlikte sistem üzerinde hem mekanik hem titreşim açısından önemli problemler oluşturmaktadır. Mevcut tasarım konveyörün malzeme taşıma süresi ve kullanılan malzemenin soğuma süresi ile çıkan ürün kalite düşmesinin analiz edilmesi tasarım açısından önem taşımaktadır. Çalışma kapsamında titreşimle taşıma sektöründe kullanılan vibrasyonlu dikey helezon konveyörün tasarımı yapılmıştır. Tasarım için fabrikada bulunan konveyör üzerinden deneysel çalışma yapılmıştır. Ayrık elemanlar yöntemi için dynamic analysis on vertical vibratory conveyor adlı çalışma ile helezondaki titreşim analizi simülasyonu ile kıyaslanarak bilgisayar ortamında yapılan modellemenin sapmaları incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda helezon çapı, helis açısı ve titreşim frekansı değiştirilerek yapılan tasarımların çıktıları incelenmiştir. Bunların iletim kapasitesi ve termal analiz üzerindeki etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, research and development studies were carried out for the vibratory vertical screw conveyor machine, which is used in mineral products, medical products, food products, chemicals and plastics industry, especially where transportation is required and used in various fields. In the conveyor used in our country, the formation of the materials during the transport creates important problems on the system, both separately or together, in terms of both mechanical and vibration. It is important for the design to analyze the material handling time of the existing design conveyor and the cooling time of the used material and the product quality decrease. Within the scope of the study, the design of the vibratory vertical screw conveyor used in the vibratory transport sector was made. For the design, an experimental study was carried out on the conveyor in factory. For the discrete element method, the dynamic analysis on vertical vibratory conveyor was compared with the vibration analysis simulation in the helix and the deviations of the modeling made in the computer environment were examined. As a result of the study, the outputs of the designs made by changing the helix diameter, helix angle and vibration frequency were examined. Their effects on transmission capacity and thermal analysis were investigated.