Liderlerin üslubuna yönelik algıların oy verme davranışı üzerindeki etkisinde dindarlığın düzenleyici rolü: Adana ve Nevşehir ili örneği
The moderating role of religiosity in the effect of perceptions of leaders' style on voting behavior: The case of Adana and Nevşehir province
  1. Tez No: 710161
  2. Yazar: EDA NUR SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORHAN KARACAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Politikası ve İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada; siyasal iletişimde üslup, liderin üslubu ve oy verme davranışı arasındaki ilişki ve dindarlığın oy verme davranışı üzerindeki rolünün araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, Adana ve Nevşehir illerinde bulunan üniversitelerde öğrenim gören ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencileri ile anket çalışması yapılmıştır. Araştırma sonucu toplanan verilerden hareketle, araştırma amacına uygun doğrudan ve düzenleyici etkinin belirlenmesi için geliştirilen hipotezlerin test edilmesinde SPSS PROCESS makrosundan yararlanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, liderlerin uzlaşmacı ve çatışmacı üsluplarına ilişkin algılamalara dair değişkenlerin, rasyonel, sosyolojik ve psikolojik oy verme ile beklendiği yönde anlamlı ilişkiler gösterdiği tespit edilmiştir. Ancak bu ilişkilerin hiçbirinde dindarlığın düzenleyici bir rolünün olmadığı bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; It was aimed to investigate the relationship between style in political communication, the style of the leader and voting behavior, and the role of religiosity on voting behavior. For this purpose, a survey was conducted with associate, undergraduate and graduate students studying at universities in Adana and Nevşehir provinces. Based on the data collected as a result of the research, the SPSS PROCESS macro was used to test the hypotheses developed to determine the direct and moderating effect suitable for the research purpose. According to the results, it was determined that the variables regarding the youth perceptions of the leaders' compromising and confrontational speaking way styles showed significant relationships in the direction expected by rational, sociological and psychological voting. However, it has been found that religiosity has no moderating role in any of these relationships.