Özel öğrenme güçlüğü olan çocukların anne ve babalarının anne baba tutumları ile süreklilik ve durumluluk kaygı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Research of connection between parentage behavior of parents whose children has learning disability and their state-trait anxiety inventory levels
  1. Tez No: 710191
  2. Yazar: NESLİHAN TONYALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET OĞUZHAN KILINÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın amacı özel öğrenme güçlüğü olan çocukların Anne-baba tutumları ile süreklilik ve durumluluk kaygı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Ayrıca bu ebeveynlerin tutumları ve kaygı düzeyleriyle sosyodemografik veriler arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışma ilişkisel tarama modelinde tasarlanacak ve özel öğrenme güçlüğü olan çocukların ebeveynlerinin belirtilen değişkenler açısından incelenmesi çerçevesinde hazırlanacaktır. Bu modele uygun olacak şekilde veri toplama araçlarıyla özel öğrenme güçlüğü tanısı olan çocukların ebeveynlerinden Aile Hayatı ve Çocuk Yetiştirme Tutumları Ölçeği, Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri ve Kişisel Bilgi Formu aracılığıyla veriler toplanacaktır. Araştırma ebeveynlerin durumluk ve sürekli kaygı düzeyleri bağımsız değişken; anne baba tutumları da bağımlı değişken olarak ele alınacaktır. Bu araştırmada toplanacak olan veriler 2021 yılında İstanbul İli Başakşehir ilçesinde özel okullara devam eden ve özel öğrenme güçlüğü olan ilk ve anaokulu öğrencilerinin ebeveynlerinden toplanacaktır. Araştırmacı tarafından hazırlanan bilgilendirilmiş onam formu ve ölçek seti bireylere sunulacak ve bireyler kendileri yanıt vereceklerdir. Elde edilen veriler SPSS analizine tabi tutulacak ve ebeveynlerde bu değişkenler arasındaki ilişkinin ortaya konması sağlanacak ve elde edilen sonuçlar daha önceki literatür ışığında tartışılacak ve değerlendirilecektir
Özet (Çeviri)
[12:32, 04.02.2022] Neslihan: This study examines the relationship between parental attitudes and trait and state anxiety patterns of children with special learning disabilities. In addition, it is aimed to examine the relationship between the attitudes and anxiety levels of these parents and socio-demographic data such as gender, employment status, education level, and economic status. The sample of the study consists of 150 parents, 90 women and 60 men, who live in the province of Bolu in 2021 and have children with a special learning disability diagnosis. Informed consent form was obtained from the study sample and the participants answered the scale set themselves and the data were collected. Spielberger Trait and State Anxiety Scale, Family Life and Child Raising Attitudes Scale and Personal Information Form were used as data collection tools in the study. Statistical analysis of the obtained data was done with SPPS 25 program. Confidence level was determined as 95%. T-Test was applied to analyze the difference between two independent variables. ANOVA analysis was applied to analyze the difference between multiple groups. Pearson Correlation analysis was applied for the relationship between two or more variables. According to the results obtained from the research, the following results were obtained: state anxiety scores do not differ according to gender. In terms of trait anxiety, it was determined that women's trait anxiety levels were higher than men. Anxiety levels of parents do not differ significantly according to age. It is seen that the level of state anxiety does not differ according to the working status, and in terms of trait anxiety, the level of trait anxiety of non-working parents is higher. It was determined that the trait anxiety scores of parents with low income status were significantly higher, the sub-dimension of husband-wife incompatibility differed according to gender, and the average score of women was higher than that of men. State anxiety and trait anxiety, PARI excessive control sub-dimension, PARI democratic attitude, PARI rejection of the role of housewife, husband-wife conflict, and PARI Strict discipline sub-dimension were found to be positively and significantly related. Trait anxiety and excessive control sub-dimension, democratic attitude, rejection of the role of housewife, husband-wife incompatibility were found to be positively and significantly related.