Uluslararası sistemde ve Orta Asya devletlerinin sürdürülebilir kalkınması üzerinde göç süreçlerinin etkileri: Kazakistan örneği
The effects of migration processes on the international system and the sustainable development of Central Asian states: The case of Kazakhstan
  1. Tez No: 710203
  2. Yazar: AKERKE RYSBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Göç, 21 yüzyılın önemli bir olgusudur. Yeni göç eğilimleri küreselleşme bağlamında ortaya çıkmış ve çeşitli etkilere neden olmaktadır. Küreselleşme süreci insanların, sermayenin, fikirlerin, bilginin, kültürün ve bu, modern uluslararası ilişkiler sisteminin yeni bir politik, sosyal ve demografik resmini oluşturur. Bu bağlamda, uluslararası göç hem küresel kalkınma hem de bazı devlet aktörleri için önemli bir meydan okuma haline gelmiştir. Göç olgusu Orta Asya devletleri içinde önemlidir. Orta Asya'daki göçün ana rolü baskın küresel ve bölgesel eğilim olarak emek göçü alır. Orta Asya ülkelerinin çoğunda azalan üretim, düşük ücretler, yüksek işsizlik ve yoksulluk göçün nedeni olarak açıklanabilir. Bununla birlikte, işgücü göçü, ana ülkelerdeki işsizliğin azaltılması, genellikle sosyal refah yardımının güçlü bir etkisine yol açarak ve bu tür sorunların üstesinden gelmeye yardımcı olabilecek göçmen dövizleri nüfusun satın alma gücünü artırarak bu itici ekonomik faktörlere olumlu bir şekilde sonuçlanabilir.Uluslararası göç süreçleri, Avrasya'nın tam merkezinde bulunan ve bir geçiş devleti olan ve bir donör ülke olan ve SSCB'nin dağılmasından sonra, Orta Asya ülkelerinden büyük göçmen akınlarını kabul eden benzersiz özelliklere sahip olan Kazakistan için özel bir öneme sahiptir. Bu araştırmada, Orta Asya ülkelerine ve Orta Asya ülkelerinden gelen göçün, bölgenin ve ülkelerin sürdürülebilir kalkınmasının sosyo-ekonomik yönlerini nasıl ve ne ölçüde etkileyeceği araştırılacaktır. Öncelikle uluslararası göç ve kalkınma arasındaki ilişkinin bu tartışmalar çerçevesinde nasıl şekillendiğini teorik ve ampirik veriler ışığında incelemeyi hedeflemektedir. Daha sonra uluslararası göç ve kalkınma ilişkisinin 2030 BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, Küresel göç gibi güncel uluslararası belgelerde nasıl ele alındığını değerlendirecektir.
Özet (Çeviri)
Migration is an important phenomenon of the 21st century. New migration trends have emerged in the context of globalization and are causing various effects. The process of globalization creates a new political, social and demographic picture of people, capital, ideas, knowledge, culture, and this is the modern system of international relations. In this regard, international migration has become an important challenge both for global development and for some state actors. The phenomenon of migration is important within the Central Asian states. The main role of migration in Central Asia takes labor migration as the dominant global and regional trend. Decreased production, low wages, high unemployment and poverty in most of the Central Asian countries can be explained as the reasons for migration. However, labor migration can positively result in these driving economic factors, reducing unemployment in the main countries, often leading to a strong impact of social welfare assistance and increasing the purchasing power of the population of remittances that can help to overcome such problems. International migration processes, Eurasia' It is of special importance for Kazakhstan, which is located in the very center of the country and is a transition state and a donor country, which, after the collapse of the USSR, has unique features that have accepted large influxes of immigrants from Central Asian countries. In this research, it will be investigated how and to what extent migration to and from Central Asian countries will affect the socio-economic aspects of the sustainable development of the region and countries. Firstly, DEC aims to examine how the relationship between international migration and development has been shaped within the framework of these discussions in the light of theoretical and empirical data. Then, it was evaluated how the relationship between international migration and development is covered in current international documents such as the 2030 UN Sustainable Development Goals and Global migration.