Kurumsal kalite ve gelir dağılımı ilişkisi: Türkiye örneği
Relationships between institutional quality and income distribution: Evidence from Turkey
- Tez No: 710208
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILDIRIM BEYAZIT ÇİÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de kurumsal yapının gelir dağılımı üzerindeki etkilerinin tespiti amaçlanmıştır. Bu amaçla 2009-2019 dönemine ait veriler Panel Veri Analizi yöntemi ile test edilmiştir. Çalışmada kullanılan bağımlı değişken bölgesel Gini katsayısıdır. Kurumsal kalite göstergesi olarak ise okuma yazma bilmeyen kişi sayısı, fakülte veya yüksekokul mezunu sayısı, hane içi internete erişim ve hükümlü sayısı gibi değişkenler analize dâhil edilmiştir. Analiz sonucunda elde edilen bulgulara göre kurumsal faktörler ve gelir dağılımı arasında istatistiki olarak anlamlı bir ilişki mevcuttur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the effects of institutional structure on income distribution in Turkey. For this purpose, the data for the period between 2009 and 2019 were analyzed by Panel Data Analysis method. The dependent variable used in study is the regional Gini coefficient. As an institutional quality indicator, variables such as the number of illiterate people, the number of faculty or college graduates, household internet access and the number of convicts were included in the analysis. Acording to the findings, there is a statistically significant relationship between institutional factors and income distribution.