Keratokonuslu hastalarda penetran keratoplasti sonrası erken dönemde ön kamara derinliği ve iridokorneal açı değişimlerinin incelenmesi
Evaluation of the cornea and anterior chamberdepth changes in the early period after penetrating keratoplastyin patients with keratoconus
  1. Tez No: 710209
  2. Yazar: ABDULKADİR ENDER
  3. Danışmanlar: UZMAN BARAN KANDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
AMAÇ: Keratokonuslu gözlerde penetran keratoplasti sonrası ön kamara derinliği ve iridokorneal açı değerleri başta olmak üzere ön segment parametrelerindeki değişimlerin incelenmesi. MATERYAL ve METOD: Kliniğimizde 2010-2012 yılları arasında, keratokonus tanısıyla penetran keratoplasti yapılmış olan 68 hastanın 69 gözüne ait operasyon öncesi ve operasyon sonrası 6.aya ait topografik veriler retrospektif olarak incelendi. Ön kamara derinliği, iridokorneal açı, santral korneal kalınlık, en ince korneal kalınlık, en yüksek keratometrik değer ve ortalama keratometrik değerlere ait değişimler incelendi. Tüm gözlerde keratokonus tanısı; anamnez, görme - refraksiyon muayenesi, detaylı biyomikroskopik muayene ve topografik incelemeyle doğrulanmıştı. Ek cerrahi işlem gerekmiş ve komplikasyon gelişmiş hastalar çalışmaya dahil edilmedi. BULGULAR: Çalışmaya 68 keratokonus hastasının 69 gözü dahil edildi. Hastaların 40'ı (%58,8) erkek, 28'i (%41,2) kadın idi. Ortalama yaş 24,54 ± 8,19 (11-42)idi. Operasyon öncesi ön kamara derinliği cerrahi sonrası %23 azalarak 3,92 ± 0,47 (2,11-5,14) mm'den 3,01 ± 0,55 (2,13-4,54) mm ye geriledi. Operasyon öncesi iridokorneal açı ortalaması 50,43 ± 8,78 (25-69) derece idi. Cerrahi sonrası da anlamlı bir değişim izlenmedi ve 49,38 ± 9,44 (10-76) derece olarak ölçüldü. Keratometrik değerler yaklaşık %30 oranında azalırken,korneal kalınlık değerleri yaklaşık %50 oranında arttı. Bu değişimler istatistiksel olarak anlamlı bulundu. SONUÇ: Penetran keratoplasti sonrası keratokonuslu hastalarda ön kamara derinliği azalırken, iridokorneal açıda anlamlı bir değişim tespit edilmedi. Ayrıca keratometrik değerler azalırken, korneal kalınlık değerlerinde artış izlendi. Ön segment morfolojisinde önemli değişiklikler meydana getiren penetran keratoplasti cerrahisinde ön segment parametrelerindeki değişimlerin anlaşılması, öngörülebilmesi ve yönetilebilmesi cerrahinin başarısını arttıracaktır.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To evaluate changes in anterior chamber parameters, specifically anterior chamber depth and iridocorneal angle following penetrating keratoplasty in eyes with keratoconus. MATERIAL and METHOD: Records of 69 eyes of 68 patients who had penetrating keratoplasty with the diagnosis of keratoconus at The Eye Clinic of Dr. Lütfi Kırdar Kartal Research and Training Hospital between 2010 and 2012 were included in this study. Records were evaluated with respect to anterior chamber depth, iridocorneal angle, central corneal thickness, corneal thickness of the thinnest location, steepest keratometric values, and the average keratometric values retrospectively. Diagnosis of keratoconus was verified by corneal topography, slit-lamp examination, visual and refractive history. Patients who developed complications and required additional surgical procedure were excluded from the study. RESULTS: Sixty-nine eyes of 68 patients were included in the study. Forthy patients were (58.8%) male and 28 (41.2%) were female. The mean age was 24,54 ± 8,19 (11-42). Preoperative anterior chamber depth decreased from 3,92 ± 0,47 (2,11-5,14) mm to 3,01 ± 0,55 (2,13-4,54) mm (23% decrease). After surgery no significant change observed in the mean iridocorneal angle values, which's preoperative value was 50,43 ± 8,78 (25-69) degrees and postoperative value was 49,38 ± 9,44 (10-76) degrees. Keratometric values decreased by approximately 30% and corneal thickness increased by approximately 50%. These changes were statistically significant. CONCLUSION: Anterior chamber depth decreased significantly, besides this, no significant change was observed in iridocorneal angle after penetrating keratoplasty. Also, a decrease in the keratometric values and an increase in corneal thickness were observed. Understanding, estimating, and managing the changes in anterior chamber structure after penetrating keratoplasty which induces significant changes in anterior chamber morphology, might increase the success of surgery.