Bir insan kaynağı planlaması olarak norm kadronun uygulanabilirliği: Üniversitelerde idari kadrolar üzerine bir araştırma
The applicability of norm staff as a human resource planning: A research on administrative staff in universities
- Tez No: 710220
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN KÜRŞAT ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Liderlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
İnsan kaynakları planlaması ve norm kadro çalışmaları, çalışanların bireysel kapasitelerini ve geniş ölçekte kurumsal kapasiteyi artırmak için önem arz eden iki araçtır. İnsan kaynakları yönetiminin bir fonksiyonu olarak ortaya çıkan insan kaynakları planlaması her ne kadar ilk olarak kamu kurumlarında uygulanmaya başlansa da, özel sektördeki planlama uygulamaları kamu sektörünün önüne geçmiş ve kamu sektörü bu noktada geri planda kalmıştır. İnsan kaynakları planlamasının bir aracı olan norm kadro, kurumlarda kamu hizmetlerinin daha kaliteli olarak halka sunulabilmesi, kaynakların verimli kullanılabilmesi, doğru işe doğru sayıda ve doğru niteliklere sahip personelin istihdam edilebilmesini sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı, özerkliğe sahip olan üniversitelerdeki idari kadrolarda insan kaynağı planlaması ve norm kadro çalışmalarının uygulanabilirliğini ölçmektir. Her ne kadar genelde kamu kurumlarında, özelde ise üniversitelerin akademik kadrolarına yönelik norm kadro uygulamaları bulunsa da, yükseköğretim kurumlarında bulunan idari kadrolara yönelik bir norm kadro yönetmeliği bulunmamaktadır. Bu kapsamda, çalışmada delphi tekniği kullanılarak, norm kadro uygulamasının idari kadrolar için uygulanıp uygulanamayacağı ölçülmüştür. Uygulamaya dâhil olan katılımcılar kartopu örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Çalışma kapsamında fakültelerde, meslek yüksekokul ve yüksekokullarda, enstitülerde, araştırma uygulama merkezlerinde, hastanelerde ve rektörlüğe bağlı birimlerde norm kadro sayıları tespit edilmeye çalışılmış; buna ek olarak katılımcılara norm kadro uygulamasıyla ilgili görüşleri de sorulmuştur. Çalışma sonucunda rektörlüğe bağlı birimler ve hastaneler dışındaki birimlerde genel anlamda sayısal olarak uzlaşmaya varılmasına karşın, üniversite hastaneleri ve rektörlüğe bağlı birimlerde olabilecek norm kadro sayıları hakkında görüş birliğine ulaşılamamıştır. Buna ek olarak norm kadro uygulamasının gerekli görüldüğü ve birçok konuda üniversitelere katkı sağlayacağı konusunda görüş birliği bulunmuştur. Son olarak uygulama ışığında, bir norm kadro yönetmelik modeli oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Human resource planning and permanent employment are two important means to increase the individual capacity of employers and institutional capacity on a vast scale. Although human resource planning that emerged as a function of human resource management started to be applied in public utilities, planning in private sector has got ahead of public sector and public sector has dropped behind. Permanent employment that is a tool of human resource planning enables public services to be more qualified for the community, efficient use of the sources, and employment of the right people in the right number and with the right qualifications. The aim of the study is to measure applicability of human resource planning and permanent employment in the administrative staff of universities with autonomy. There are permanent employment practices for public utilities and for academic staff of universities. However, there is not a regulation on permanent employment for the administrative staff of higher education institutions. In this context, Delphi technique is used to determine if permanent employment can be applied to the administrative staff. The participants are selected via snowball sampling. Within the scope of the study, the number of permanent employees in faculties, vocational schools, universities, institutes, research and application centers, hospitals, and units under rectorate is to be determined and opinions of the participants on permanent employment are taken. The consequence of the study shows that there is a consensus on the number of permanent employees in all units except hospitals and units under rectorate where a difference of opinions is observed. Additionally, there is an agreement on the fact that permanent employment is necessary, and it will make a good contribution to universities on several grounds. Lastly, a model of regulation on permanent employment is developed in consideration of the practice.