Akut miyokart enfarktüsü olan hastalarda sorumlu lezyonun bifurkasyon lezyon olma sıklığı ve seçilen tedavi stratejisinin erken ve geç dönem sonuçlara etkisi
Incidence of bifurcation coronary lesion as a culprit lesion in patients with acute myocardial infartion and short and long term outcomes of treatment strategy
  1. Tez No: 710228
  2. Yazar: HAZAR HARBALIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç : Bifurkasyon lezyonu olan hastalarda provizyonel teknik ile çift stent tekniğini karşılaştıran çalışmalar mevcuttur. Akut koroner sendrom (AKS) tanısı olan bifurkasyon hastalarında anjiyografide uygulanan teknikle ilgili çalışmalar yeterli değildir. Biz çalışmamızda akut koroner sendrom tanısı olan bifurkasyon hastalarında provizyonel yöntem ve çift stent tekniğinin erken ve geç dönem sonuçlara etkisini araştırmayı amaçladık. Yöntemler: Çalışmamıza Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Anabilimdalına 1 Ocak 2013- 1 Temmuz 2014 tarihleri arasında başvurmuş. AKS tanısı olan koroner anjiyografi uygulanan perkutan koroner girişim (PKG) uygulanan hastalar 'retrospektif ' olarak alınmıştır. Miyokard enfarktüs tanısı alan 2992 hastadan bifurkasyon lezyonu olan 385 hasta çalışmaya alındı. Hastaların Synergy between PCI with TAXUS™ and Cardiac Surgery (SYNTAX) skoru, işlem öncesi Thrombolysis in Myocardial Infarction (TIMI) skoru, işlem süresi, anjiyografik özellikleri, işlem sonrası TIMI skoru, işlem sonrası yan dal kaybı, 30 günlük ve 1 yıllık mortalite bilgileri değerlendirildi. Bulgular: 169 (%43,9) hasta ST segment yükselmeli miyokart enfarktüsü (STYME), 216 (%56,1) hasta ST segment yükselmesi olmayan miyokart enfarktüsü (NSTYME) olarak değerlendirildi. 355 (%92,2) hastaya provizyonel teknik, 30 (%7,8) hastaya çift stent tekniği uygulandı. Provizyonel stentleme uygulanan hastaların 40'ında (%11,2) yan dal kaybı gelişti. Çift stent tekniği uygulanan hastaların 1'inde (%3,3) yan dal kaybı meydana geldi. Çift stent tekniği uygulanan hastalarda anjiyografi süresi ve işlem süresi anlamlı olarak daha uzundu. 30 günlük mortalite tek stent grubunda %4,2 iken, çift stent grubunda %3,3 olarak değerlendirildi. 1 yıllık mortalite tek stent grubunda %11,5, çift stent grubunda %13,3 olarak görüldü. Sonuç: Akut koroner sendromu olan bifurkasyon hastalarında çift stent tekniği ile tek stent tekniği karşılaştırıldığında yan dal kaybı, erken dönem ve geç dönem mortalite oranlarında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Ancak bu konuda çok merkezli daha geniş populasyonu içeren randomize kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır. Anahtar kelime ; AKS, bifurkasyon lezyon, tedavi stratejisi, yan dal kaybı, mortalite oranları
Özet (Çeviri)
Background and objective: Several studies of single and double stent techniques in patients with bifurcation lesions have been reported. However, studies of patients with acute coronary syndrome (ACS) and bifurcation lesions are stil insufficient. İn the present study, we assessed the short and long term outcomes of single and double stent techniques of bifurcation lesions in patients with ACS. Material and method: İn our study, 2992 patients with ACS who presented to Health Sciences University Adana Numune Training and Researh Hospital and underwent percutaneous coronary intervention (PCI) were enrolled retrospectively during the period from 1 January 2013 until 1 July 2014. Of 2992 patients, 385 patient with myocardial infarcion(MI) had bifurcation lesions. The Synergy between PCI with TAXUS™ and Cardiac Surgery (SYNTAX) score, pre-PCI Thrombolysis in Myocardial Infarction (TİMİ) flow, post-PCI TİMİ flow, duration of procedure, angiographic features, post-PCI side branch loss, 1- and 12-month mortality rates were noted. Results: 169 (43,9%) patient had ST segment elevation MI, whereas 216 (56,1%) patient had non-ST segment elevation MI. 355 (92,2%) patient underwent single stent and 30 (7,8%) patient underwent double stent technique. Side branch loss was found in 11,2% of patients of the single stent and in 3,3% of patients of the double stent group. Compared to single stent group, duration of angiography and procedure in double stent group were significantly longer. The rates of 1-month mortality in single and double stent group were 4,2% and 3,3%, respectively. On the other hand, 1- year mortality rates were 11,5% and 13,3%, respectively. Conclusion: Side branch loss, short and long term mortality rates were similar in both single and double stent groups. However, related to this subject multicenter and large randomizied controlled trials are needed. Key words ; AKS, bifurcation lesions, treatment strategy, side branch loss, rate of mortality