Akut miyokard infarktüsü ile başvuran hastalarda koroner dominant dolaşım tipinin sol ventrikül sistolik fonksiyonları ve uzun dönem sağ kalım üzerine etkisi
The effect of coronary dominance type on left ventricular systolic functions and long-term survival in patients with acute myocardial infarction
- Tez No: 635430
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ABACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Akut miyokart infarktüsü (MI) ile ilişkili morbidite ve mortalite, infarktüs sırasında nekroze olan doku miktarı ile güçlü bir şekilde ilişkilidir. Akut MI hastalarında miyokard nekrozunun yaygınlığını belirleyen çeşitli faktörler mevcuttur. İnfarktüsten sorumlu koroner arter tarafından beslenen miyokard miktarı, infarktüs büyüklüğünün temel belirleyicilerindendir. Sağ koroner dominant olan hastalarda sol ventrikül miyokardının çoğunu sol koroner arter beslerken sol dominant dolaşımı olan hastalarda sol ventrikül miyokardının tamamı sol koroner arter tarafından beslenir. Sol koroner arter sistemi dominant olan hastalarda MI sonrası daha büyük alanda nekroz görülebilir. Çalışmamızın amacı; akut MI sonrası koroner arter dağılım paterni ile sol ventrikül sistolik disfonksiyonu ve uzun dönem mortalite arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Çalışmaya Kasım 2004 – Şubat 2006 tarihleri arasında ilk kez ST segment yükselmeli MI ile başvuran ve koroner anjiyografi yapılan 471 hasta alındı. Koroner dominant dolaşım şekline göre hastalar iki gruba ayrıldı. Hastaların 430'unda (%91.3) sağ dominant dolaşım, 41'inde (%8.7) sol dominant dolaşım saptandı. Çalışmaya alınan 471 hastanın 308'inin 15 yıllık ölüm verilerine ulaşıldı. Çalışmayan alınan 471 hastanın bazal klinik özellikleri, laboratuvar değerleri, anjiyografi yapılma zamanı ve ekokardiyografi yapılma zamanı sağ ve sol dominant gruplar arasında benzerdi.
Özet (Çeviri)
Morbidity and mortality associated with acute myocardial infarction (MI) are strongly related to the amount of tissue necrosis during infarction. There are several factors that determine the extend of myocardial necrosis in acute MI patients. The extent of myocardium supplied by the culprit coronary artery is one of the main determinants of infarction size. In patients with right coronary dominance, most of the left ventricular myocardium is supplied by the left coronary artery, while in patients with left dominance the entire left ventricular myocardium is supplied by the left main coronary artery. Patients with left dominant coronary artery system may experience a larger area of necrosis due to MI. The aim of our study is to evaluate the relationship between coronary artery distribution pattern and left ventricular systolic dysfunction and long-term mortality after acute MI. The study included 471 patients who had ST segment elevation MI for the first time and underwent coronary angiography between November 2004 and February 2006. Patients were grouped according to dominance of coronary arteries. Right dominant circulation was detected in 430 patients (91.3%) and left dominant circulation was found in 41 patients (8.7%). The 15-year mortality data were available for 308 of the 471 patients included in the study. Baseline clinical chracteristics, laboratory values, time of angiography and echocardiography were similar between the right and left dominance groups.