İstihbarat olgusunun ortaya çıkışı, gelişimi ve geleceği: Elektronik istihbarat bağlamında bir değerlendirme
Emergence, development and future of the intelligence phenomenon: An assessment in the context of electronic intelligence
- Tez No: 710247
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN MEHMET KİRİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
İstihbarat; devletlerin güvenliğinin sağlanması ve muhtemel çatışma karşısında üstünlüğün ele geçirilmesi noktasında önemli bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. İnsan topluluklarının meydana gelmeye başladığı ilk günden XX. yüzyıla kadar geçen sürede çoğunlukla casusluk faaliyetleri ile sınırlı kalan istihbarat; Fransız İhtilali, Sanayi Devrimi ve XX. yüzyılın ilk yarısında yaşanan iki büyük savaş neticesinde kurumsal bir yapıya bürünmüştür. Diğer taraftan; teknolojide yaşanan dönüşüm, istihbarat disiplinlerinin sayısının artmasına sebep olmuştur. Bilişim çağından önce daha çok klasik usulde gerçekleşen savaşlar, teknolojik alanın derinleşmesiyle birlikte elektronik yaşam araçlarının daha aktif kullanıldığı savaş biçimine dönüşmüştür. Böylelikle savaşlar, klasik cephe savaşlarından ziyade ülkelerin kendilerine düşman ve düşman olabilecek unsurlara ait bilgileri elde etme mücadelesi şeklinde gerçekleşmeye başlamıştır. Söz konusu bilgi savaşının önemli kısmını ise Elektronik Harp (EH) oluşturmaktadır. EH'nin en geniş anlamda uygulanmasında ise Elektronik İstihbarat (Electronic Intelligence/ELINT) faaliyetleri hayati önem taşımaktadır. Nitel araştırma yöntemiyle elde edilen verilerin, betimsel analiz tekniğiyle ortaya konulduğu bu çalışmada, istihbarat olgusunun tarihsel süreç içerisinde geçirdiği aşamalar ışığında, XX. yüzyılda yapılan savaşlarda EH ve ELINT faaliyetlerinin, günümüzde ve gelecekte yaşanacak çatışmalarda nasıl kuvvet çarpanı olabileceği saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Intelligence It emerges as an important element in ensuring the security of states and gaining superiority in the face of possible conflict. From the first day when human societies began to occur, XX. the intelligence, which was mostly limited to espionage activities until the century, was the French Revolution, the Industrial Revolution and the XX. as a result of two great wars in the first half of the century, it took on an institutional structure. On the other hand, the transformation in technology; led to an increase in the number of intelligence disciplines. Before the information age, the wars, which were mostly fought in the classical way, have turned into a form of war in which electronic life tools are used more actively with the deepening of the technological field. Thus, the wars began to take place in the form of a struggle to obtain information about the elements that are hostile and may be hostile to the countries rather than the classical front wars. Electronic Warfare (EW) constitutes an important part of the said information warfare. Electronic Intelligence (ELINT) activities are of vital importance in the broadest implementation of EW. In this study, in which the data obtained by the qualitative research method is revealed by the descriptive analysis technique, in the light of the stages that the intelligence phenomenon has gone through in the historical process, XX. in the wars of the century, it was tried to determine how EH and ELINT activities can be force multipliers in conflicts that will occur today and in the future.